Mlecz to popularny chwast, który często rośnie w naszych ogrodach. Ponieważ rozsiewa się sam, to nie jesteśmy w stanie ochronić przed nim naszego terenu. Możemy natomiast roślinę zlikwidować. Zdradzamy najlepsze sposoby.
Mlecz polny i prawie identyczny mniszek lekarski to dwie osobne rośliny. Oba mają żółte kwiaty i nieregularne listki, aczkolwiek mniszek wypuszcza kilka oddzielnych pędów, a w mleczu polnym z pojedynczej łodygi wyrasta ich kilka. Pierwszy i drugi występują bardzo powszechnie. Rosną m.in. na łąkach i trawnikach. W ostatnim przypadku są niekiedy dużym problemem. Jak z nim walczyć?
Domowe sposoby na mlecze
Jedną z najłatwiejszych, choć dosyć mozolnych metod na usunięcie tych roślin z trawnika jest zwyczajne wyrwanie ich wraz z korzeniami. Młode listki mniszka lekarskiego są jadalne (w starych bardziej czuć gorycz, lecz po zblanszowaniu także nadają się do jedzenia). Można przyrządzić z nich sałatkę albo położyć je na kanapce. O ile mlecz nie ma jeszcze kwiatów, to jego rozwój okiełzna niskie koszenie trawy – do 4 cm. Dzięki temu łodygi i kwiaty mleczy nie będą się rozwijać (zostanie też ograniczone rozsiewane nasion po ogródku).
Jak przygotować naturalny oprysk na mlecze?
Domowy środek zwalczający chwasty zrobisz z następujących produktów:
Soda oczyszczona
Wystarczy, że posypiesz nią listki mleczu. Po upływie 24 godzin chwast powinien zniknąć.
Sól i ocet
Oba składniki możesz zastosować oddzielnie, aplikując wprost na mlecze, ale niezłym pomysłem jest też wymieszanie ich z płynem do naczyń i wodą (1 l wody, 1 szklanki octu, pół szkl. soli i 1 łyżeczka płynu do naczyń); środka używaj punktowo na chwasty, bo może spustoszyć także trawnik,
Alkohol
Połącz 30 ml spirytusu lub wódki z 2 szklankami wody, a potem zaaplikuj na listki mleczu. Ten zabieg warto przeprowadzić w słoneczny dzień.
Wybielacz
Jeśli nie masz nic przeciwko stosowaniu chemii w ogródku, spryskaj wybielaczem mlecze, a po paru dniach będziesz mógł szybko zebrać i wyrzucić ich pousychane resztki. Niestety środek ten potrafi zdegradować trawę i pogorszyć stan ziemi.
Czytaj też: Najlepszy nawóz dla porzeczek. Krzewy będą całe oblepione owocami