Spryskaj tym pomidory. Pozbędziesz się szkodników i pleśni

pomidory na krzaku
fot. screen Youtube / GrowVeg

Pomidory to rośliny, którym często dokuczają choroby. Z tego powodu trzeba zadbać zarówno o ich optymalny wzrost, jak i ochronę przed pleśnią, grzybami i szkodnikami. Sprawdź, jak samodzielnie przyrządzić skuteczne opryski do pomidorów. Do przygotowania jednego z nich użyjesz mleka.

REKLAMA

Oprysk z mleka do pomidorów

Specyfik domowej roboty najlepiej stosować raz w tygodniu, zwłaszcza w okresie pomiędzy czerwcem a lipcem. Akurat w tym czasie rośliny są najbardziej narażone na atak Phytophthora infestans, wywołującego zarazę ziemniaczaną. Środka można używać do krzaczków, które rosną zarówno w szklarni, jak i w gruncie. Opryskiem warto pryskać rośliny rano lub wieczorem, a na sadzonki znajdujące się w glebie można rozpylać mieszankę jedynie w czasie pochmurnej aury. Ma to duże znaczenie, bo liście mogą zostać poparzone słońcem. Ponadto mleczny preparat trzeba nanosić na górną i dolną część wszystkich liści.

Przyrządzenie oprysku z mleka na pomidory jest bardzo proste

Kluczowe jest, aby użyć nabiału o minimalnej ilości tłuszczu. Powinno być świeże, pochodzące od krowy. Nada się też mleko z supermarketu. Najpierw połącz nabiał z wodą w następującej proporcji: 1 dawka mleka na 5 dawek wody. Do takiej mieszanki możesz dolać kilka kropel mydła potasowego lub płynu do naczyń. Potem roztwór przelej do pojemnika z dozownikiem i stosuj na pomidory.

REKLAMA

Domowa odżywka na obfite zbiory

W okresie wzrostu pomidorów możesz fundować im niezbędne substancje mineralne w postaci odżywek. Poniżej znajdziesz przepis, po którym krzaczki będą pełne dużych i dorodnych owoców.

Do zrobienia nawozu dla pomidorów będą Ci potrzebne: 2 torebki czarnej herbaty (ewentualnie jej fusy), łupiny z 1 cebuli, 300 ml wody i 1 łyżka goździków. Wszystkie produkty zagotuj z wodą i gotuj ok. 15 minut, a później specyfik przecedź i ostudź. Rozcieńcz 100 ml nawozu w 3 litrach wody i podlewaj krzaczki pomidorów raz w miesiącu.

REKLAMA

Czytaj też: Banalnie prosty trik na wyhodowanie drzewka laurowego w domu

Podziel się: