ShareInfo.plPoradySpryskaj tym pomidory. Pożegnasz mączniaka i zarazę ostatecznie

Spryskaj tym pomidory. Pożegnasz mączniaka i zarazę ostatecznie

choroby pomidorów
fot. screen Youtube / @s.sad.ua.

Własna uprawa pomidorów w ogrodzie może być owocna, ale tylko jeśli będziemy ją odpowiednio pielęgnować. Wokół roślin lubią kręcić się szkodniki. One nie są mile widziane na naszej plantacji, bo mogą zmniejszyć plony, a nawet zupełnie wykończyć uprawy. Na szczęście oprysk ochronny ze skrzypu może skutecznie powstrzymać rozwój zarazy ziemniaczanej i mączniaka na pomidorach. Dowiedz się, jak go zrobić i jak stosować.

REKLAMA

Skrzyp polny to wszystkim dobrze znana roślina, którą często można spotkać na łąkach, polach, a nawet na własnym podwórku. Zawiera substancje takie jak krzemionka, witamina C, saponiny, flawonoidy i alkaloidy. Wszystkie te związki działają niekorzystnie na chorobotwórcze grzyby. Te skończą żerować, gdy potraktujesz je poniższym opryskiem.

Jak zrobić oprysk ze skrzypu polnego na pomidory?

Niezbędne składniki:
» 1 litr wody,
» 150 g świeżego skrzypu polnego (lub 15-20 g suszonego),
» 1 główka czosnku (nie trzeba obierać),
» 1 spora cebula,
» 1 łyżka oleju (np. rzepakowego).

Metoda przygotowania oprysku:
Skrzyp, cebulę i czosnek drobno pokroić, przełożyć do garnka z wodą i gotować na niewielkim gazie przez kwadrans. Wystudzić i odcedzić miksturę przez sito o małych oczkach. Przelać roztwór do słoika z zakrętką, trzymać w ciemnym miejscu i chronić przed światłem słonecznym.

Stosowanie preparatu
Przed użyciem rozwodnij środek w proporcji 1:5 (więcej wody), wstrząśnij. Zapobiegawczo stosuj co 3-4 tyg., a jeśli zaraza już się pojawiła, to pryskaj plantację pomidorów raz na 3-5 dni, aż objawy znikną.

REKLAMA

Rola tłuszczu jest w tutaj nieoceniona. Dzięki niemu cenne substancje bioaktywne lepiej przystają do liści, a zabieg kończy się sukcesem.

Ważne!
» Tylko regularnie powtarzany zabieg zaowocuje.

» Oprysku nie wykonuj w południe. Optymalna pora na zabieg to rano lub wieczór.

» Rozpylaj środek na wierzch i spód liści, a także na podłoże dookoła krzaczków.

REKLAMA

Dlaczego warto pryskać pomidory preparatem na bazie skrzypu?

Skuteczność skrzypu w częściowym zwalczaniu zarazy ziemniaka i mączniaka prawdziwego została potwierdzona w badaniach naukowych. Skrzyp jest naturalnym środkiem biobójczym i nie niszczy dobroczynnych organizmów ani roślin. Nie zagraża środowisku i jest bardzo tani.

Czytaj też: Tak wykorzystaj ściętą trawę. Warzywa i drzewa owocowe ci podziękują

Zobacz również:
REKLAMA