To, że złota biżuteria czernieje, nie jest niczym dziwnym. Tendencję do zmiany zabarwienia mają zarówno tanie błyskotki słabej jakości, jak i te kupione u jubilera za fortunę. Często złote wisiorki czy kolczyki wyrabia się z dodatkiem innych tworzyw, które nadają im pożądanej twardości. Co zrobić, by kosztowności zawsze prezentowały się szykownie? Wystarczy czyścić je dobrym środkiem.
REKLAMA
Stuprocentowe złoto nigdy nie sczarnieje, o tym warto pamiętać. Ale „czysty” kruszec jest bardzo trudno znaleźć u jubilera. Złoto bez domieszek jest zbyt wątłe, więc w toku produkcji utwardza się je. Dzięki temu nie ulega szybkiemu zniszczeniu, gdy np. spadnie na twardą posadzkę. Gdy złote błyskotki z domieszkami pokrywają się ciemnym nalotem, tracę całą elegancję. Jak pozbyć się brudu?
Pamiętaj! Przed czyszczeniem biżuterii określ, z jakiego materiału się składa. Miękkie kamyki szlachetne nie mogą być czyszczone chemią, bo istnieje ryzyko zarysowania powierzchni. Produkty tylko ze złota lub posiadające twarde kamienie są wytrzymalsze i zrazem bezpieczniejsze w czyszczeniu.
REKLAMA
Jak odnowić złotą biżuterię przy pomocy płynu do szyb? Odrobina preparatu sprawi, że będzie lśnić jak nowa
Rozłóż na ściereczce złote kolczyki, łańcuszki i inne ozdoby, a potem spryskaj je płynem do szklanych powierzchni z domieszką amoniaku, a po chwili każdą sztukę przecieraj z osobna. Specyfik spłucz, a umyte gadżety dokładnie wypucuj do sucha. Płynu nie stosuj do delikatnych metali i świecidełek.