REKLAMA

marchewka
fot. Unsplash

Marchewka to warzywo pełne witamin i substancji mineralnych. Warto jeść ją w sezonie jesienno-zimowym, bo wzmacnia odporność organizmu. Przechowywana w odpowiedni sposób może służyć nam naprawdę przez wiele miesięcy. Niestety nie każdy z nas wie, jakie warunki preferuje marchew. Przez błędy przechowalnicze wysycha, traci jędrność i wartości odżywcze. Jak uchronić przed tym warzywo? Sprawdź!

REKLAMA

Wielu plantatorów marchewek lada chwila zabierze się za wykopywanie pomarańczowych korzeni. Po zbiorach trzeba będzie warzywo przechować. Jak zapewnić marchewce optymalne warunki, aby przez długi czas zachowała świeżość? Wystarczy zaznajomić się z pewną metodą, którą stosowali nasi przodkowie.

Co istotne, po zbiorach nie należy myć marchewek. Można natomiast usunąć z nich większe grudki ziemi i lekko wysuszyć – jednak korzenie nie mogą obsychać na słońcu. Warto dodać, że nie każde warzywo jest zdatne do przechowywania. Zimę przetrzymają tylko zdrowe egzemplarze, pozbawione plam. Inaczej będzie w przypadku chorych i uszkodzonych marchewek – te nie nadają się do przechowywania.

REKLAMA

Odpowiednie miejsce na przechowywanie marchewki

Marchewka najlepiej czuje się w suchym i ciemnym miejscu. Warto więc ulokować ją w spiżarni lub piwnicy. Nie bez znaczenia jest też pojemnik, w którym zamierzasz składować korzenie. Radzimy, aby umieścić je w skrzynkach, ale pryzmy to także dobre rozwiązanie. A jak ochronić marchewki przed wysychaniem? Poznaj 1 łatwy patent. Będzie ci potrzebny mech torfowca albo wilgotny piasek. Zobacz, jak go użyć.

Jak zabezpieczyć marchew przed wysychaniem?

Na dnie pryzmy lub kosza umieść mech, lub piasek. Połóż pierwszą warstwę marchewek i umieszczaj na nich następną osłonę z mchu bądź piasku. W taki sam sposób działaj do momentu, aż zapełnisz cały kontenerek.

REKLAMA

Jeszcze jedna metoda polega na zanurzeniu warzywa w glebie połączonej z wodą. Wówczas powstanie gliniana powłoka, dzięki której korzenie nie będą nadmiernie tracić wody. Zachowają swą jędrność przez długi czas.

Czytaj też: Jak pozbyć się zapachu czosnku z ust? Te domowe sposoby warto znać


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA