Stefaniszyna: Kobiety były gwałcone godzinami, a następnie mordowane

fot. Pixabay

Kolejne doniesienia z Ukrainy mrożą krew w żyłach. Rosjanie sieją tam nie tylko śmierć i zniszczenie, ale wręcz pastwią się nad ludnością cywilną. Nie mają litości nie tylko dla mężczyzn, ale nawet dla dzieci, a szczególnie nie mają jej dla kobiet. Rosja popełniła na Ukrainie „prawie wszystkie możliwe zbrodnie wojenne, jakie widziała ludzkość” – powiedziała w niedzielę wicepremier Ukrainy Olha Stefaniszyna. „Ukraińskie kobiety były gwałcone godzinami, a następnie mordowane”.

REKLAMA

Mimo złudnej atmosfery sukcesu – mimo tego, że ukraińskie wojsko wciąż utrzymuje pozycje i nie daje Rosjanom pola do większej ofensywy – sytuacja z każdym dniem staje się coraz poważniejsza. Nowoczesna wojna nie przypomina I wojny światowej, gdzie ginęli głównie żołnierze wszystkich stron konfliktu. Niestety – wojna na Ukrainie przypomina bardziej II, gdzie masowo ginęli cywile. Wicepremier Ukrainy Olha Stefaniszyna powiedziała na antenie „Sky News”, że liczba ofiar wśród cywili przewyższa straty ukraińskiej armii.

„Jest absolutnie konieczne, aby nikt nie przyzwyczajał się do wojny. Trwamy, stawiamy opór i będziemy silniejsi. Ukraina będzie stawiać opór tak długo, jak będzie to konieczne, aby zapewnić, że na tej ziemi w XXI wieku nie będzie terroru, nie będzie ludobójstwa” – powiedziała.

REKLAMA

Stefaniszyna poproszona o przywołanie przykładów okrucieństw, których doświadczają kobiety na Ukrainie w czasie wojny, wicpremier odparła, że istnieją „potworne historie” kobiet, które „były gwałcone godzinami, a następnie mordowane” przez rosyjskich żołnierzy.

„Każdy pojedynczy żołnierz, który popełnił tę zbrodnię wojenną, zostanie pociągnięty do odpowiedzialności” – zapewniła.

Kule z rosyjskich kałasznikowów tną wszystkich po kolei. Mężczyzna, kobieta, dziecko? To dla nich bez różnicy.

Jak przekazał „Polsat News” – Anton Heraszczenko z ukraińskiego MSW opublikował przechwycone nagranie rozmowy telefonicznej rosyjskiego żołnierza, na którym ten mówi o zabijaniu cywilów. „Rozp… wszystkich jak leci” – słychać na nagraniu.

REKLAMA

„Wjeżdżamy do wsi, wyszedł cywil. Salam alejkum i naprzód go! Chłopaki opowiadają – jedziemy w kolumnie, wychodzi kobieta z małą dziewczynką, a facet za nią. Chłopak wyskoczył z kolumny i wszystkich troje położył z kałacha” – słychać na nagraniu.

Mężczyzna w rozmowie z kobietą opowiada o sytuacji na Ukrainie. Skarży się m.in. na to, że rosyjskie wojska są pod gęstym ostrzałem, a zwiad działa „ch…wo”.

Pełne nagranie poniżej (język rosyjski).