Stonka ziemniaczana to naturalny wróg każdego posiadacza warzywnika lub ogrodu. Owad ten w szybkim czasie opanowuje grządki, a na ogół preferuje łodygi lub liście roślin. Na szczęście można go pokonać – zdradzamy tani i błyskawiczny patent, który wypędzi szkodnika z ogrodu. Poznaj przepis na niezawodny oprysk na stonkę.
Jak zabezpieczyć uprawy przed inwazją stonki?
Stonka to obok mszyc jeden z najpopularniejszych szkodników roślin. Żeruje na nich, zatruwając liście i łodygi. Po jakimś czasie uodparnia się na choroby i niestabilne warunki pogodowe.
To natomiast powoduje zmniejszenie plonów i marnienie roślin. Na rynku dostępnych jest wiele fachowych środków na eliminowanie stonki. Przeważnie w ich składzie znajduje Bacillus thuringiensi – niebezpieczna dla stonki bakteria. Mimo wszystko warto zachować ostrożność i uchronić się przed atakiem stonek. W tym celu można zaopatrzyć się w siatki ochronne na rośliny i systematycznie odchwaszczać grządki, aby szkodniki miały jak najmniej miejsca do osiedlania się i żerowania.
Jak przyrządzić oprysk na stonkę?
Gdy Twoim oczom ukaże się stonka, wypróbuj domowe metody, które ją unicestwią. Ich największą zaletą jest przystępna cena i naturalny skład. Substancją, która szybko eliminuje stonkę, jest pokrzywa. Ta roślina przez wielu ludzi nadal uznawana jest za zwykły chwast. Przygotuj ok. 1 kg pokrzywy, rozdrobnij ją, a potem zalej 10 litrami wody. Tym sposobem uzyskasz gnojówkę z pokrzywy o uniwersalnym zastosowaniu w ogródku. Środek ten będzie nadawał się do użytku po mniej więcej 5 dniach, gdy sfermentuje i wytworzy pianę. Na koniec gotowy specyfik rozcieńcz z wodą (proporcje 1:10) i gotowe. Możesz już pryskać uprawy, które zaatakowała stonka.
Inne metody na wypędzenie stonki z upraw
W pobliżu ziemniaków warto posadzić rośliny, których stonka nie znosi. Są nimi: chrzan, mięta, len, fasola i bazylia.
Czytaj też: Czarna plamistość nie chwyci Twoich róż. Zastosuj produkt z kuchni