Stosujesz drewniane przybory w kuchni? To nie jest najlepszy pomysł

drewniane przybory kuchenne
fot. Pixabay

Drewniane akcesoria kuchenne są praktyczne, niedrogie i poręczne. Niestety, wraz z upływem czasu na sztućcach czy deskach z drewna mogą pojawiać się pęknięcia. To znak, że pora zacząć myśleć o zakupie nowych. Jeżeli nie wiemy, jak o nie dbać, możemy sobie nawet zaszkodzić.

REKLAMA

Drewniane akcesoria kuchenne – zagrożenia

Łyżki czy deski z drewna same w sobie nie są złe, ale gdy nieodpowiednio je myjemy i przechowujemy, mogą być dla nas zagrożeniem. Przede wszystkim takich przyborów nie należy wkładać do zmywarki – wysoka temperatura, na którą drewniane akcesoria nie są odporne, może je nawet zniszczyć. Dlatego powinniśmy zawsze myć je ręcznie. Jeżeli w trakcie mycia dojdzie do zaniedbań, np. pozostawimy drewnianą deskę do krojenia na dłuższy czas w wodzie lub niedokładnie ją osuszymy – mogą pojawić się na niej niewielkie pęknięcia oraz uszkodzenia drewna. W takich szczelinach bez problemu zaczną gromadzić się pozostałości jedzenia, a w związku z tym rozwiną się również drobnoustroje chorobotwórcze.

Niestety usunięcie resztek pokarmu z takich zakamarków może okazać się trudne. Jeśli zarazki dostaną się do naszego organizmu – a o to bardzo łatwo, ponieważ mają styczność z naszymi potrawami – mogą wywołać zatrucia pokarmowe.

REKLAMA

Drewniane przybory kuchenne – jak o nie dbać?

Najpierw zróbcie przegląd akcesoriów. Wszystkie te, na których widzicie pęknięcia i odbarwienia najlepiej wyrzućcie. Szczególnie plamy i kropki powinny zwrócić waszą uwagę – niewykluczone, że to namnażający się grzyb. Jeżeli chcecie używać drewnianych przyborów, zainwestujcie w takie z drewna orzechowego lub klonowego. Najszybciej zniszczą się wyroby sosnowe, które dodatkowo wchłaniają obce zapachy.

Akcesoria z drewna możecie także konserwować olejem spożywczym. Gdy będą wyglądały na suche, wystarczy, że wetrzecie w nie trochę oleju i odstawicie do pełnego wyschnięcia. Myjcie je w letniej wodzie, stosując łagodne detergenty. Bezpośrednio po umyciu przybory postawcie w przewiewnym miejscu, aby mogły naturalnie wyschnąć. Jeśli stwierdzicie, że drewniane produkty nie są dla was, wybierzcie akcesoria metalowe bądź silikonowe. Łatwiej się je pielęgnuje -wystarczy dobrze je umyć, a potem tylko osuszyć. Poza tym nie będą stanowić niebezpieczeństwa dla zdrowia.

REKLAMA

Podziel się: