Substytut mięsa. Co zastąpi nam mięso w kuchni?

mięso

REKLAMA

Alternatywa dla mięsa to nie tylko tofu. Pieczeń, burgery lub kotlety przyrządzisz z łatwo dostępnych i tanich produktów. Sprawdź jakie to produkty.

Substytut mięsa jest pokarmem, którego w szczególności poszukują osoby, praktykujące dietę roślinną, jednak wciąż tęskniące za smakiem pysznych klopsików. Nic straconego. W kuchni doskonale sprawdzą się odpowiedniki mięsa, pod warunkiem, że wiemy, co z nich przyrządzić.

REKLAMA

Co zastąpi nam mięso w kuchni?

Kalafior
Ugotowany i zmiksowany kalafior może być świetnym zamiennikiem mięsa. Łączy się go ze startymi warzywami i formuje niewielkie burgery. Następnie zapieka je w temp. 180 st. przez 40 minut. Surowego kalafiora można również pokroić w plastry, doprawić curry i upiec jak steki.

TVP
Kolejny substytut mięsa to teksturowane białko roślinne (TVP-textured or texturized vegetable protein). Wytwarza się je odtłuszczonej mąki sojowej i często służy do produkcji kotletów sojowych. Wadą produktu jest trochę „gąbczasta” tekstura, która nie każdemu przypadnie do gustu.

REKLAMA

Seitan
Seitan, inaczej chińskie mięso, to stuprocentowy gluten, który otrzymuje się z mąki pszennej po wypłukaniu skrobi. Można go zrobić samodzielnie albo kupić gotowe produkty lub proszek. Produktowi nadaje się kształt, gotuje w całości bądź panieruje krążki i smaży tak samo jak kotlety. Serwuje się go też w kawałkach np. jako składnik sosu lub jako gulasz. Seitan prawie nie ma tłuszczu (około 2%) i jest łatwostrawny.

Bobowina
Bobowina, to „mięso” z bobu. Jej mocną stroną jest fakt, że nie zawiera glutenu (ma to znaczenie dla ludzi cierpiących na celiakię) i ma krótką listę składników (woda, bób, przyprawy, białko grochu). Z bobowiny można zrobić wiele wegańskich potraw m.in. kebab, szaszłyki, wątróbkę, curry i strogonoff.

Burak
Alternatywą dla mięsa, często dodawanym do wege burgerów, jest burak. Buraki gotuje się, ściera na tarce, potem dosypuje mąkę, różne przyprawy i dodaje jajko. Na końcu formuje się burgery i zapieka przez pół godziny w temp. 180 st.

Tempeh
Tempeh jest tradycyjnym specjałem kuchni indonezyjskiej. Produkowany jest z nasion soi, które poddaje się fermentacji. Konsystencją tempeh może przypominać mięso ryby. Można przyrządzać się z niego klopsiki albo usmażyć na patelni. Z kolei wędzony tempeh można pokroić na cienkie plasterki, upiec w piekarniku i przegryzać jako… wegański bekon.

Podziel się: