Świąteczny makowiec po węgiersku – przepis. Pełen maku i bakalii

Świąteczny makowiec
fot. screen Youtube / Smaki Katriny

Mak to jeden z symboli Świąt Bożego Narodzenia. Jest bazą niektórych bożonarodzeniowych dań np. makowca, którego w tym roku można przyrządzić w nowoczesnej wersji – po węgiersku. Sekretem tego ciasta jest nadzienie. Aby je wykonać, najpierw do zagotowanego mleka wsypujemy mak, skórkę cytrynową, cukier waniliowy i rodzynki, a po ostudzeniu dodajemy mąkę.

REKLAMA

Potem na wierzchu każdego placka dokładnie rozsmarowujemy makową masę, nie zapominając o zostawieniu niewielkiej przerwy od brzegów. Na końcu precyzyjnie zawijamy nasz makowiec. Gotowy deser możemy posypać wiórkami kokosowymi, płatkami migdałów albo polać lukrem. Jeśli chcecie, możecie dodać do ciasta również kandyzowaną skórkę pomarańczy, orzechy lub migdały. Taki makowiec posmakuje każdemu.

Przepis na węgierski makowiec bożonarodzeniowy

Składniki:
jajka – 3 sztuki
mąka – 500 g
mleko – 200 ml
drożdże – 20 g
kostka do pieczenia Kasia – 250 g
cukier waniliowy – 50 g
sól – 1 szczypta
białko jajka – 1 sztuka
rodzynki – 200 g
mleko – 600 ml
zmielony mak – 600 g
cukier – 400 g
mąka – 100 g
skórka z 1 cytryny

REKLAMA

Przygotowanie:
Piekarnik rozgrzewamy do 180°C. Do ciepłego mleka wkruszamy drożdże, wsypujemy łyżeczkę cukru, wszystko mieszamy do rozpuszczenia i odstawiamy na 10 minut. Do większego naczynia wsypujemy mąkę, wrzucamy do niej margarynę i zagniatamy składniki na kruchą masę. Potem dodajemy mleko, 2 ubite jajka, cukier, odrobinę soli i drożdże. Zaczynamy wyrabiać ciasto. Masę o jednolitej konsystencji dzielimy na kulki (2 albo 4) i odkładamy je na bok.

Robimy nadzienie. Zagotowujemy mleko, mieszamy je z rodzynkami, cukrem waniliowym, makiem i skórką cytrynową. Cały czas mieszamy. Po wystudzeniu masy wsypujemy mąkę i ponownie mieszamy. Stolnicę posypujemy niewielką ilością mąki i rozwałkowujemy na niej każdą porcję ciasta. Powinniśmy otrzymać prostokątne placki (o grubości najwyżej 5 mm). Na wierzchu umieszczamy równomiernie nadzienie, pamiętając o zachowaniu 1 centymetra przerwy od brzegów. Brzegi smarujemy ubitym jajkiem i zwijamy ciasto. Tylko dobrze sklejone brzegi sprawią, że z makowca nie wydostanie się nadzienie.

REKLAMA

Ciasto przekładamy do wysmarowanej tłuszczem formy lub na blaszkę do pieczenia. Roztrzepujemy 1 jajko i smarujemy nim wierzch makowca za pomocą pędzelka. Wkładamy deser do chłodziarki na 35 minut, a potem pieczemy przez ok. 25-30 minut. W trakcie pieczenia nie otwieramy piekarnika.

Podziel się: