samolot
Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license / Autor Jakub Hałun

Po latach na obczyźnie w polskiej ziemi spoczną szczątki wielkiego bohatera. Maurycy Mochnacki był uczestnikiem i kronikarzem Powstania Listopadowego oraz działaczem emigracyjnym. Trumna z jego szczątkami przyleciała dzisiaj do kraju. Spocznie na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie – poinformował polsatnews.pl.

Mochnacki zmarł w 1834 roku w miejscowości Auxerre, tam też został pochowany. Po dziesiątkach lat udało się jednak sprowadzić szczątki bohatera narodowego z powrotem do Polski. Trumna powstańca listopadowego przyleciała do Warszawy wojskową „Casą” w towarzystwie kompanii reprezentacyjnej, pełnomocnika rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Jana Dziedziczaka, a także przedstawicieli mera Auxerre.

Na płycie Lotniczego Portu Wojskowego Warszawa-Okęcie odbędzie się uroczyste przyjęcie szczątków Maurycego Mochnackiego. W uroczystości zadeklarował swój udział premier Mateusz Morawiecki. Następnie trumna zostanie przetransportowana do Katedry Polowej WP, gdzie zostanie odprawiona msza żałobna. Na koniec, szczątki bohatera zostaną pogrzebane na Powązkach.

Maurycy Mochnacki żył w latach 1803-1834. W ciągu zaledwie 31 lat życia dorobił się tytułu jednego z najpłodniejszych publicystów politycznych okresu zaborów. Przez swoją działalność był często represjonowany. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, skąd został relegowany przez księcia Konstantego za przynależność do Związku Wolnych Polaków. Wziął udział w Powstaniu Listopadowym, za co odznaczono go orderem Virtuti Militari. Po upadku powstania wyjechał do Francji, gdzie spisał kronikę zrywu pt. „Powstanie narodu polskiego w roku 1830 i 1831”. Zmarł krótko potem, w roku 1834 w mieście Auxerre.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę