Szczyt UE. Morawiecki: „Porozumienie, które wynegocjowaliśmy, to podwójne zwycięstwo”. Ziobro krytykuje.

REKLAMA

W piątek około godziny 15, premier Mateusz Morawiecki wrócił z Brukseli do Warszawy. Tuż po powrocie oznajmił:

”Powiódł się nasz plan uzyskania wyjątkowego budżetu unijnego”. Zaznaczał również, że środki, które przyznano Polsce w Brukseli są dużym impulsem dla polskiej gospodarki.

Szef rządu po powrocie ze szczytu podkreślał, że czas pandemii jest czasem niepewności, który z kolei wymaga unikalnych rozwiązań i programów, a także wielkich projektów, ogromnych zmian budżetowych. To właśnie te działania mogą pomóc wyrwać nasz kraj z tej niepewności.

REKLAMA

Morawiecki mówił, że po ogromnych kryzysach potrzebne są nowe projekty, tak „jak po poprzednim kryzysie przedwojennym”.

Zastrzyk dla polski.

Pieniądze (w sumie 770 mld zł), które premier wynegocjował w Brukseli są „impulsem dla polskiej gospodarki” – podkreślał Mateusz Morawiecki. Dodał też, że kwota będzie bardzo przydatna w walce z sytuacją po pandemii.

REKLAMA

Szef rządu z zadowoleniem stwierdził:

„To wysiłek nie tylko ministrów, rządu, PiS, ale tysięcy osób, które pracowały na to mrówczą pracą, szukając najlepszych możliwości, najlepszych rozwiązań, najlepszych argumentów po to, żeby były te 770 mld zł na najbliższe 7 lat.

„Porozumienie, które wynegocjowaliśmy, to podwójne zwycięstwo. Po pierwsze, budżet UE może wejść w życie i Polska otrzyma z niego 770 mld zł.” – mówił premier i dodał:
“Po drugie – te pieniądze są bezpieczne, bo mechanizm warunkowości został ograniczony bardzo precyzyjnymi kryteriami. Dzisiejsze konkluzje, blokują możliwość zmiany tych zasad w przyszłości wbrew Polsce” – tak wypowiadał się premier Morawiecki”.

Zawarcie konsensusu mocno skrytykował Zbigniew Ziobro, założyciel Solidarnej Polski. 

W czasie konferencji w Brukseli, Premier oznajmił, że szanuje stanowisko Solidarnej Polski, pomimo różnego patrzenia na pewne sprawy i ma nadzieję, że razem dojdą do porozumienia.

Jednak Zbigniew Ziobro, poddał wcześniej krytyce unijne negocjacje, oznajmiając, że są „błędem”.

Czy nastąpi rozłam w Zjednoczonej Prawicy?

Premier skomentował wypowiedź Ziobry i pytania dotyczące dalszej współpracy z koalicjantem:

“Warto dalej kontynuować nasz program” – stwierdził Morawiecki podczas porannej audycji radiowej 12 grudnia o godzinie 08:30. Twierdził także, że będzie nakłaniał posłów do pozostania w koalicji.

Co na to Solidarna Polska?

 

Przejdź na stronę główną