Szlachetne trufle skrywają pewne tajemnice. To dlatego są tak drogie

trufle

REKLAMA

Trufle to wytworne grzyby, na które mogą sobie pozwolić tylko zamożni ludzie. Kiedyś te szlachetne produkty nazywano ,,dziećmi diabła'”, dlatego, że prezentują się dość mrocznie. Rozwijają się pod ziemią, mają ciemną barwę oraz chropowatą powierzchnię. W średniowieczu trufle wzbudziły akurat takie skojarzenie.

Trufle to ewidentnie jeden z najbardziej luksusowych produktów żywnościowych. Niewielu ludzi może sobie pozwolić na ich zakup, ponieważ ich cena jest zawrotna. Dawniej mieszkańcy Europy byli podminowani ich formą oraz obszarem występowania.

REKLAMA

Kosztowne trufle skrywają pewne tajemnice

Chyba każdy łasuch uświadamia sobie, że trufle zajmują czołowe miejsce na liście najdroższych produktów spożywczych. Niektóre gatunki np. trufla biała, kosztują fortunę. Ich cena sięga nawet 4000 euro za 1 kilogram. Trufle czarne są o połowę tańsze. Trufle odznaczają się niepowtarzalnymi walorami smakowymi. Można w nich wyczuć nutę orzechów, oliwy, czekolady, a nawet czosnku. Mają nieco ziemisty posmak. Właśnie taka kompozycja powoduje, że grzyby są prawdziwym rarytasem. Dlaczego są tak kosztowne?

Są bardzo drogie, gdyż trudno jest je znaleźć, a rosną one pod powierzchnią ziemi. Do poszukiwania tych cennych smakołyków wykorzystuje się wyuczone psy (szczególnie rasę Lagotto romagnolo), a także świnie.

REKLAMA

Trufle najczęściej odnajduje się na terytorium Włoch oraz Francji, jednak można je znaleźć również w Polsce, ale rzadko. W niektórych sklepach jest dostępny także chiński rodzaj trufli. Nie są one tak pyszne jak oryginalne grzyby i niektórzy smakosze mogą się po prostu rozczarować.

Warto wiedzieć, że grzyby te najlepiej trzymać w opakowaniu hermetycznym, najlepiej w miejscu chłodnym, gdzie panuje niska wilgotność. Produkt warto pokroić w cienkie talarki i dodawać do gorących dań. Z resztek po truflach warto przyrządzić oliwę truflową. Taka oliwa świetnie wzbogaci smak różnych potraw. Warto dodać ją do klasycznej pizzy, zup, sosów, carpaccio czy sałatek.

Podziel się: