Raport ONZ zawiera informacje, według których z powodu pandemii koronawirusa po raz pierwszy od 30 lat na świecie wzrosła liczba ludzi żyjących w ubóstwie. Co więcej, eksperci są przekonani, że kryzys gospodarczy może być jeszcze poważniejszy niż kryzys zdrowotny.
ONZ opublikowało raport o finansowych konsekwencjach pandemii. Jak podaje portal o2.pl, dokument ten jest ostrzeżeniem pod adresem Banku Światowego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i ministrów finansów G20, którzy spotkają się w przyszłym tygodniu. Christopher Hoy z Australian National University jest przekonany, że kryzys gospodarczy będzie jeszcze poważniejszy, niż kryzys zdrowotny.
Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez naukowców z Uniwersytetu Organizacji Narodów Zjednoczonych, King’s College London i Australian National University, pandemia koronawirusa wpłynie na zubożenie 400–600 milionów ludzi. Wpływ tej pandemii na gospodarkę światową może oddalić cel Narodów Zjednoczonych, jakim jest wyeliminowanie do 2030 roku skrajnego ubóstwa na świecie. Raport skłania do jak najszybszego i kompleksowego rozszerzenia systemów zabezpieczenia społecznego w krajach rozwijających się i koncentrację na wpływie koronawirusa na kraje rozwijające się i na tym, w jaki sposób społeczność międzynarodowa może pomóc. Według szacunków, 40 proc. zubożałych w efekcie koronawirusa, będą stanowili mieszkańcy Azji Wschodniej i Pacyfiku, zaś jedną trzecią: ludzie z Afryki Subsaharyjskiej i Azji Południowej. Na chwilę obecną, 100 organizacji światowych wezwało do uchylenia zadłużenia krajom rozwijającym się.