fot. Pixabay

Od niedawna i dotychczas uważano, że pandemia SARS-CoV-2 jest największym powodem do obaw, jeśli chodzi stan zdrowia społeczeństwa. Z sondażu CBOS wynika jednak z goła co innego. Ponad 70% Polaków uważa, że dla zdrowia psychicznego szkodliwe jest… życie w Polsce!

REKLAMA

Listopadowe badanie CBOS pt. „Zdrowie psychiczne Polaków” wykazało, że aż 71 proc. badanych ocenia warunki życia w Polsce jako szkodliwe dla zdrowia psychicznego. Odmienną opinię ma tylko 17 proc. Polaków.

W liczbie 71% badanych, 42% uważa, że życie w naszym kraju jest „raczej szkodliwe”, natomiast 29% jest o tym w pełni przekonana. Oznacza to, że zaledwie 17% Polaków jest usatysfakcjonowanych życiem w swojej ojczyźnie – 12% nie zajęło stanowiska.

REKLAMA

Co ciekawe, najbardziej sceptyczni w tym temacie są ludzie młodzi, w wieku 18-24 lata. Spośród poszczególnych grup społecznych, życie w Polsce najbardziej nie podoba się mieszkańcom dużych miast oraz osobom z wykształceniem wyższym.

To jednak nie wszystko. Najbardziej zaskakujący jest fakt, iż w kontekście tego samego badania 74% Polaków ocenia swój stan psychiczny… jako dobry. Co więcej, 22% badanych określiły swój stan zdrowia psychicznego, jako wręcz bardzo dobry! Tylko 4% badanych wykazało niezadowolenie.

REKLAMA

Porównano także badania z poprzednich lat, z których wynika, że Polacy coraz bardziej obawiają się o swoją psychikę. Dane pokazują też, że znacznie częściej o swoje zdrowie psychiczne obawiają się kobiety – wśród mężczyzn obaw jest mniej. O wiele bardziej boją się także renciści, bezrobotni, uczniowie, studenci oraz osoby o poglądach lewicowych.