Istnieje jedna partia, która zdaniem sporego odsetka Polaków jest „piątym kołem u wozu” albo wręcz „kulą u nogi” koalicji 15 października, którą tworzą Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga (Polska 2050/PSL) oraz Nowa Lewica. Choć PiS w teorii zwyciężył w wyborach parlamentarnych, osiągając najwyższy wynik, opozycji udało się utworzyć rząd koalicyjny pod wodzą Donalda Tuska. Ceną jest jednak światopoglądowy misz-masz, który – zwłaszcza ostatnio – daje się we znaki. Prawie jedna trzecia badanych sądzi, że jedna z partii kompletnie nie pasuje do obecnie władającej w naszym kraju koalicji.
Pyrrusowe zwycięstwo PiS-u w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych pozwoliło większości opozycji utworzyć rząd koalicyjny bez poparcia prawicowej Konfederacji. W skład koalicji 15 października weszły Koalicja Obywatelska, Polska 2050 Szymona Hołowni, Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Nowa Lewica.
Koalicja 15 października jest nazbyt różnorodna? Polacy uważają, że jedna partia szczególnie nie pasuje do „towarzystwa”
Dostaliśmy więc koktajl poglądów – od lewicy, reprezentowanej przez Nową Lewicę, aż po centroprawicę, z którą utożsamiane jest Polskie Stronnictwo Ludowe.
Według badania SW Research na zlecenie „Rzeczypospolitej” – części Polakom nie w smak, że koalicja rządząca jest aż tak różnorodna. Partie wchodzące w skład poprzedniego rządu w zasadzie w ogóle się nie różniły, wtapiając się de facto w dominujące Prawo i Sprawiedliwość. Wówczas konflikty ws. przepychanych ustaw zdarzały się wewnątrz tzw. Zjednoczonej Prawicy bardzo rzadko.
Dziś jest to już niemal codzienność – zwłaszcza w obszarze liberalizacji aborcji, na co szczególnie mocno nie zgadza się PSL, a za czym gorąco lobbuje Nowa Lewica.
To właśnie te „skrajne” ugrupowania – „skrajne” względem siebie w ramach koalicji – budzą niepokój części wyborców. Aż 31,1 proc. badanych uważa, że Polskie Stronnictwo Ludowe w ogóle nie pasuje do rządzącej koalicji. To samo o Nowej Lewicy sądzi 15,8 proc. respondentów. Koalicja Obywatelska znalazła się na trzecim miejscu z wynikiem 11,2 proc. Największą akceptacją cieszy się natomiast Polska 2050 – tylko 9,8 proc. badanych uważa, że dla partii Szymona Hołowni nie ma miejsca w koalicji 15 października.