
Problem związany z dewastującymi rośliny szkodnikami, np. nornicami, nie jest ogrodnikom obcy. Jednak można sprawić, że przestaną odwiedzać warzywnik, rabaty czy inne zakątki. Ta naturalna metoda odstraszania gryzoni jest tania i naturalna, ale dość ryzykowna. Polega na uprawie wilczomlecza na swojej posesji. Robota, jaką wykonuje względem nornic, myszy, kretów czy ślimaków, zasługuje na pochwałę.
Wilczomlecz – co to za roślina?
Na świecie rośnie przeszło 2 tysiące gatunków tej rośliny. Jednak spośród nich najpopularniejsze i najczęściej spotykane odmiany to:
» wilczomlecz błękitnawy
» wilczomlecz obrzeżony
» wilczomlecz migdałolistny
» wilczomlecz złocisty
» wilczomlecz trójżebrowy
» wilczomlecz nadobny (gwiazda betlejemska)
» wilczomlecz lśniący
Krzew kwitnie kilka tygodni – na przełomie maja i czerwca. Kolor liści i kwiatów zależy od konkretnego gatunku. Wszystkie odmiany mają jeden wzajemny mianownik, a jest nim sok. Ma mleczny kolor i zawiera toksyny. W związku z tym jakiekolwiek czynności pielęgnacyjne przy roślinie należy przeprowadzać w rękawiczkach.
Wszystkie wilczomlecze kochają stanowiska ciepłe i słoneczne. Ponad połowa odmian najlepiej rośnie na ziemiach suchych lub względnie wilgotnych (wilczomlecz błotny to wyjątek – pasuje mu mokre podłoże).
Jak dbać wilczomlecz?
Zanim zadbasz o wilczomlecz, zadbaj o siebie. Masz do czynienia z trującą rośliną, więc załóż na dłonie rękawice. Podlewania wymagają jedynie sadzonki w donicach, a te w gruncie już niekoniecznie. Gdy podłoże u wilczomlecza przeschnie, wtedy możesz go nawodnić. W miesiącach zimowych wody nie trzeba dostarczać mu zbyt wiele. Gatunek ten nie jest zachłanny na nawozy. Dobrze reaguje na cięcie.
Zachowaj środki ostrości
Jeśli masz u siebie małe dzieci lub zwierzęta domowe, to odpowiednio zabezpiecz przed nimi krzew. Obecność wilczomlecza w ogrodzie to nie żarty – jego sok wytwarza trucizny, więc lepiej by nikt niepożądany nie miał do niego dojścia.
Wilczomlecz odstrasza niektóre szkodniki
Uprawiając wilczomlecza, musisz zachować ostrożność. Wspomniany sok zawiera trucizny, które konsekwentnie paraliżują owady. Nornice i myszy też wolą się trzymać od niego z daleka. Poza tym szerokim łukiem omijają go krety i ślimaki.
Czytaj też: Tak wykorzystaj ściętą trawę. Warzywa i drzewa owocowe ci podziękują