Przywykliśmy do tego, że czajnik raz na jakiś czas zarasta kamieniem i na bieżąco trzeba go usuwać. Winna jego gromadzeniu się w sprzęcie jest twarda woda wodociągowa, którą pobieramy z kranu. Aby pozbyć się problemu wcale nie trzeba kupować specjalnych odkamieniaczy w sklepie. Tańsza i bezpieczniejsza metoda, która zawsze zdaje egzamin jest w zasięgu ręki. Korzystały z niej nasze babcie, bo działa wzorowo. Kosztuje kilka groszy, a po twardym osadzie w czajniku nie ma śladu. Kawa i herbata będą smakować dużo lepiej.
Jak odkamienić czajnik?
Jedna z najtańszych metod na odkamienianie czajnika polega na zastosowaniu kwasku cytrynowego. Ocet też sprawdza się świetnie, ale ma jedną zasadniczą wadę – brzydko pachnie. Chcąc uniknąć intensywnej octowej woni w mieszkaniu, warto użyć kwasu. Dawniej używano go zamiast cytryny. Dziś też ma zastosowanie kuchni. Nie kosztuje zbyt wiele i można go znaleźć w niemal każdym markecie. Poradzi sobie nie tylko z kamieniem w czajniku, ale i z wieloma innymi zanieczyszczeniami na różnych powierzchniach.
Na razie zajmiemy się jednak sprzętem do gotowania wody. Aby oczyścić wnętrze czajnika z kamienia, wlej do środka wodę, dodaj łyżeczkę kwasku, a potem mieszankę zagotuj i odstaw. Po ok. 20 minutach odlej płyn np. do miski. Dzięki temu nic się nie zmarnuje. Miksturą z kwaskiem cytrynowym możesz odnowić też inne powierzchnie i sprzęty w domu, np. armaturę łazienkową. Pozbawiony twardego osadu czajnik porządnie umyj w środku i z zewnątrz.
Osad z kamienia warto usuwać regularnie. On wpływa negatywnie na jakość wody, w związku z czym pogarsza smak herbaty, ziółek czy kawy. Na tym nie koniec. Kamień może zniszczyć mechanizmy grzewcze czajnika. Zakamienione urządzenie pobiera większą ilość energii, bo jest zmuszone działać z większą siłą, aby ogrzać wodę. Jeśli nie chcesz, by twoja kawa smakowała jak lura, a sprzęt służył ci jeszcze przez wiele lat, odkamieniaj go na bieżąco.