
Nie wiesz, jaka gleba jest w twoim warzywniku lub ogrodzie? Może mieć odczyn zasadowy, neutralny lub kwaśny – jeśli chcesz się przekonać, sprawdź to. Specjalny miernik pH możesz kupić w sklepie, ale nie jest to obowiązkowe. Sam możesz przeprowadzić szybki test przy pomocy wskaźnika, który już masz w domu. Poznaj genialną metodę, której zaufały miliony ogrodników na całym świecie. Pomiar jest łatwy do wykonania i rzetelny.
Odczyn pH – dlaczego warto go znać?
Rośliny ozdobne czy uprawowe mają inne wymagania odnośnie kwasowości gleby. Na przykład borówka amerykańska toleruje tylko i wyłącznie kwaśne podłoże, a winorośli odpowiada pH zasadowe. Niektóre kwiaty ozdobne np. pelargonie czy surfinie najlepiej rosną na ziemi lekko kwaśnej, natomiast juce i bukszpanom pasuje ziemia zasadowa.
Odczyn pH znacząco wpływa na kondycję roślin. Od niego zależy, jak skutecznie roślina będzie przyswajać minerały i jak głęboko rozwinie swoje korzenie i poradzi sobie z ewentualnym atakiem szkodników.
Zamierzając posadzić krzew owocowy czy ozdobny na swojej posesji warto wiedzieć, jakie ma preferencje dotyczące kwasowości podłoża. Warto na początku określić pH i opcjonalnie zmodyfikować je tak, by pasowało danej roślinie (zakwasić lub wapnować).
Jak ocenić pH bez pomocy fachowych narzędzi? Wykorzystaj ocet
Wszystko, czego potrzebujesz to:
▫︎ ocet spirytusowy (odrobina),
▫︎ próbka suchej gleby (1 łyżka).
Oceń pH domowym sposobem
Ziemię wysyp na płaski spodek i zalej ją octem. Obserwuj reakcję zachodzącą na glebie. Jeśli zaczęła się silnie pienić, buzować i słychać jak syczy, to prawdopodobne ma odczyn zasadowy (nie niższy niż 7 pH). Kolejny test, który pozwala określić odczyn ziemi, polega na użyciu sody. Oto niezbędne składniki do wykonania pomiaru:
▫︎ woda destylowana,
▫︎ próbka wilgotnej gleby,
▫︎ soda oczyszczona.
Glebę połącz z niewielką ilością wody destylowanej – powinna powstać niezbyt rzadka papka. Posyp ją sodą i obserwuj powierzchnię mieszanki. Jeżeli nie dojdzie do żadnej reakcji, to masz do czynienia z glebą o neutralnym pH. Piana powstałaby na ziemi kwaśnej.
Czy warto zaufać domowym miernikom?
Tak. Są rzetelne, tanie i proste do przeprowadzenia w domowym zaciszu. Aczkolwiek mają jedną wadę – nie dają precyzyjnych wyników pH, tylko uogólnione. Całkiem inaczej jest w przypadku profesjonalnych wskaźników dostępnych w sklepach ogrodniczych. Te dają bardzo dokładne wyniki pomiaru. Dlatego, jeśli zamierzasz założyć plantację jagody kamczackiej, maliny czy borówki, test gleby wykonaj za pomocą fachowego sprzętu.
Kiedy sprawdzać pH gleby?
Wiosną lub na początku jesieni. Wtedy grunt nie jest mocno suchy ani nadmierne wilgotny. Aby uzyskać faktyczną informację o stanie gleby, warto pobrać próbki z kilku obszarów na działce.
Czytaj też: Wrzuć do gleby. Tak robią Japończycy, mają niebosiężne plony