Tak uratujesz zgniłego storczyka. Prosty trik odżywi roślinę

storczyk
fot. screen Youtube / MissOrchidGirl

Zauważyłeś, że liście Twojego storczyka więdną i robią się wiotkie? Prawdopodobnie jego korzenie zaczęły już gnić. Jak przywrócić do życia zgniłą roślinę? Istnieje szansa, aby ją uratować. Wystarczy dobrze zająć się rośliną.

REKLAMA

Dlaczego orchidee umierają?

Przyczyną gnicia korzeni jest zazwyczaj zbyt obfite podlewanie lub kiepski drenaż gleby. Czasami winowajcą może być też podłoże, zwłaszcza gdy jest zbrylone lub stare.

Jeżeli od niedawna zauważasz, że liście storczyka żółkną i więdną, możesz go jeszcze uratować. Po prostu przenieś go do innego pojemnika. Gdy korzenie mocno zgniły, przytnij zepsute obszary i zmień podłoże w doniczce na nowe.

Jak ożywić zgniłe storczyki?

Jeśli pojemnik nie ma właściwego drenażu, przesadź roślinę. Pojemnik, który nie ma otworów drenażowych, zablokuje odpływ nadmiaru wody, a tym samym przyczyni się do gnicia korzeni.

REKLAMA

Jedynym wyjściem z sytuacji jest przeniesienie orchidei do zbiornika, który je ma. Pamiętaj też, aby nie przesadzać rośliny do chwili opadnięcia kwiatów. Gdy natomiast dostrzegasz gnicie korzeni, przesadź sadzonkę natychmiast, aby zachować ją przy życiu. Gdy po przesadzaniu storczyka do doniczki z solidnym drenażem, jego korzenie znów zaczną gnić, być może podlewasz go zbyt często. Jeżeli nie, to podłoże najprawdopodobniej jest za stare. Wtedy przesadź storczyka do nowej doniczki ze świeżą ziemią.

Wybór idealnej doniczki

Najlepsza będzie gliniana doniczka, podobnej wielkości co stary pojemnik. Taka doniczka jest porowata, więc świetnie się sprawdzi. Jeśli zamierzasz znów wykorzystać stary pojemnik, wcześniej namocz go przez ok. 2 godziny w specjalnym roztworze. Przygotujesz go z 1 części wybielacza oraz 9 części wody. Taki preparat zniszczy wszystkie grzyby i bakterie, które mogłyby zaszkodzić Twojej orchidei. Zostaw pojemnik do wyschnięcia na ok. 2 dni, aby chlor dobrze się rozproszył.

REKLAMA

Przesadzanie rośliny

Na początku całą sadzonkę wysuń ostrożnie z pojemnika, obróć go na bok i złap roślinę przy podstawie łodygi. Potem delikatnie wyjmij roślinę z korzeniami i ziemią z pudełeczka. Jeśli sadzonka nie będzie chciała z niego wyjść, nie próbuj jej za wszelką cenę wyjmować. W takiej sytuacji spróbuj namoczyć całą doniczkę w wodzie przez ok. 5 minut, aby korzenie zmiękły. Gdy ten zabieg nie pomoże, rozbij pojemnik.

REKLAMA

Delikatnie umieść roślinę w nowej doniczce, uważając na korzenie. Powinny mieć maksymalną ilością oryginalnego podłoża. Staraj się nie ubijać mocno ziemi, bo korzenie nie będą mogły wyschnąć. Powinien być zachowany duży przepływ powietrza.

Jak odżywić storczyka?

Nie podlewaj storczyka od razu po przesadzeniu, ale dopiero po około 2-3 dniach, aż roślina przywyknie do nowych warunków lub gdy wierzchnia warstwa podłoża będzie sucha. Ponadto Twoją roślinkę odżywi cynamon. Przyprawa doskonale radzi sobie ze zgnilizną.

Na 1 litr przegotowanej wody przeznacz 2 łyżeczki cynamonu. Składniki wymieszaj i odstaw do wystudzenia, a potem usuń wszystkie pozostałości. Przelej preparat do małej butelki i stosuj ją do odżywienia swoich roślin. Taki nawóz przyspieszy ich wzrost. Nie używaj go jednak cały czas, ponieważ może przyczynić się do wyschnięcia orchidei.

Zobacz także: Podlej tym palmę, a roślina natychmiast odżyje

Udostępnij: