Chociaż chrzan jest cenną rośliną, którą można z sukcesem używać w kulinariach, to w ogrodzie intensywnie się rozrasta i można powiedzieć, że jest jak chwast. Okazuje się, że w prosty sposób można się go pozbyć. Jak? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Jak powinna wyglądać walka z chrzanem w ogrodzie?
Ta roślina ma wytrzymały układ korzeniowy. Jeśli zostanie wyrwana, a w glebie pozostanie nawet maleńka część korzenia, to chrzan niedługo potem znów się odrodzi. Toteż, wyrywając roślinę, trzeba robić to po aptekarsku, aby usunąć też wszelkie korzonki. W zasadzie jest to najskuteczniejsza metoda eliminacji zielonego lokatora z ogródka. Warto czekać cierpliwie, bo przy rozległej szarży pierwsze rezultaty można zobaczyć dopiero po roku. Zabieg powtarzaj zawsze wtedy, gdy roślina znów ukaże się twoim oczom.
A jak usunąć chwast z gleby nie niszcząc równocześnie plonów? Weź łopatę lub zainwestuj w chwastownik (sprzęt do wyrywania zielska), a potem wykop dokładnie chrzan, aby żaden korzeń nie pozostał w gruncie. Z chrzanu po wykopaniu możesz śmiało zrobić sos chrzanowy. Nadaje się też doskonale do ogórków kiszonych.
Jak poradzić sobie z chrzanem w inny sposób?
Jeśli nie chcesz dewastować całego ogrodu, zacznij stopniowo obrywać liście chrzanu. W ten sposób poskromisz chwast, a on nie będzie już tak błyskawicznie rozpleniał się po działce. Jeżeli to niewiele pomoże, to w ostateczności sięgnij po środki chwastobójcze (herbicydy). To efektywna możliwość, ale bardzo ryzykowna. Tak się składa, że te preparaty niszczą zarówno chwasty, jak i kwiaty w pobliżu. W związku z tym zabieg wykonuj w słoneczny i cichy dzień, stosując się do rekomendacji producenta. Pamiętaj, aby wcześniej zabezpieczyć oczy i dłonie – w tym celu załóż okulary i rękawice ochronne.