
Pomidory lubią dostawać składniki mineralne w formie nawozów, ale w niedużych ilościach. Energiczne karmienie roślin może mieć fatalne skutki. Po czym poznać, że przesadziliśmy z nawożeniem? Niepokojące objawy to między innymi brak owoców lub zatrzymanie ich rozwoju, więdnięcie krzaków mimo podlewania i zmiana zabarwienia liści. Dowiedz się, jak pomóc pomidorom się podnieść.
Pomidory przekarmione azotem – objawy
Efektem przenawożenia azotem jest przyrost liści i pogrubienie łodyg. Te pierwsze przybierają ciemną zieleń. Krzaki rosną jak szalone, a owoce nie osiągają imponujących rozmiarów lub jest ich mało. W dodatku kwiatów jest mniej i wiele z nich nie przekształca się w plon. Na pierwszy rzut oka krzak wygląda dorodnie, ale tak naprawdę jest u kresu wytrzymałości. Przenawożenie sprzyja rozwojowi chorób grzybowych i zasoleniu podłoża. W tym drugim przypadku niedawno wykształcone pędy opadają i wyglądają jakby były mocno wyczerpane. Wtedy niektórzy je podlewają, sądząc, że to im pomoże. Nic bardziej mylnego.
Pomidory przekarmione potasem
Krzaki mają problem z przyswajaniem wapnia i magnezu. W efekcie liście przebarwiają się. Z czasem owoce zaczną się zniekształcać, a grona może dopaść sucha zgnilizna wierzchołkowa. Brak interwencji może skutkować zahamowaniem rozwoju i samowolnym opadaniem kwiatów. Defekty korzeni to także problem, z którym muszą mierzyć się rośliny, gdy zostaną przenawożone. Korzenie nie rozprzestrzeniają się tak jak powinny, a ich niektóre fragmenty zasychają. Pomidory z chorobami korzeni gorzej znoszą upały.
Jak działania podjąć, by przenawożone pomidory ożyły?
Nadmiar potasu i fosforu
Podlewaj je dużą ilości wody kilkukrotnie (3-4 razy, po ok. 20 l wody na m² co 24 h)
Oba pierwiastki zostaną wypłukane spod krzaczków.
Zasolenie gleby
Zaaplikuj pomidorom saletrę wapniową o stężeniu 0,5% w formie rozcieńczonego oprysku. Dokładnie wskazówki dotyczące dawek znajdziesz na opakowaniu.
Nadmiar azotu
Pozbądź się wierzchniej warstwy gleby (5-10 cm) i na jej miejsce daj przefermentowany kompost lub inny materiał ubogi w azot.
Czytaj też: Wrzuć pod krzaki. Pomoże pomidorom przetrwać upały