Takich zniczy lepiej nie kupuj. Prędko się wypalają

znicze
fot. Pxhere

Chcielibyśmy, aby przyniesione przez nas znicze na cmentarz, paliły się jak najdłużej. Lampką manifestujemy swoją pamięć o zmarłym. Niestety, czasami dokonujemy złych wyborów, wskutek czego znicze gasną już po 1-2 dobach. Jak spowolnić ten proces? Automatycznie wydłużysz czas palenia się znicza już na etapie zakupów. Zwróć uwagę na kilka szczegółów i dokonaj mądrego wyboru. Oprócz tego możesz przedłużyć ich żywotność, stosując pewien trik.

REKLAMA

Jak wybrać dobry znicz?

Do dyspozycji mamy znicze lub same wkłady. Te ostatnie mogły zostać stworzone z rozmaitych surowców, a najpowszechniejsze to parafina, stearyna i wosk. Znicze wykonane z tego pierwszego materiału, są tanie i to właśnie cena zachęca nas do zakupu. Palą się aż do łagodnej zimy. Występują w wielu rozmiarach, więc bez problemu zostaną dopasowane do znicza. Jednak wkłady parafinowe mają zasadniczą wadę – mocno się kopcą. Natomiast wkłady z domieszką olejów mają strukturą podobną do masła i mogą się palić dłużej. Nie zaszkodzi im mroźna pogoda. Niestety, latem kiepsko prosperują. Podczas upałów mogą się rozpuścić.

Wybór idealnego znicza to także sztuka. Na co zwróć uwagę?

Sam wybór znicza nie liczy się tak bardzo, jak rodzaj wkładu. Ten olejowy bądź parafinowy nie może mieć żadnych zniekształceń typu wypukłości czy bańki powietrza. Musi być równy.

Wszelkie mankamenty takie jak pęcherze powietrza dyskwalifikują produkt. Znicze nie będą się dobrze palić. Ważna jest także wielkość knota – w sporych lampkach musi być naprawdę duży i solidny. W przeciwnym wypadku może zostać zalany przez cieknącą parafinę, skutkiem tego świeczka przestanie się palić. Swoją drogą, zbyt pokaźny knot przyspiesza wypalanie znicza. Drobny też sobie nie poradzi i zgaśnie podczas mocniejszego wiatru.

REKLAMA