Takie są sposoby, by malwa pięknie i zdrowo kwitła przez całe lato

malwa
fot. Pixabay

Malwa to wysoka roślina, która ma dość specyficzne, duże kwiaty. Bylina przez dziesiątki lat kojarzyła się z prowincjonalnymi ogrodami. Dziś znów odzyskuje sławę. Szczególnie chwalą ją amatorzy ogrodów w stylu folklorystycznym. Podpowiadamy, jak pielęgnować malwy, by ślicznie kwitły w ogródku.

REKLAMA

Malwa – odpowiednie stanowisko i wymagania

Malwa preferuje stanowisko słoneczne i najlepiej zabezpieczone przed wiatrem. Przetrwa też w półcieniu, ale gorzej zakwitnie. Nie ma szczególnych wymagań glebowych. Jest w stanie wyrosnąć prawie w każdym miejscu, lecz najokazalej zakwitnie na podłożu przepuszczalnym, próchniczym i o kwasowości pH 6-7. Korzystna będzie ziemia piaszczysto-gliniasta.

Malwa – podlewanie i nawożenie

Dostarczać wody trzeba jedynie młodym sadzonkom tej rośliny. Starsze poradzą sobie nawet bez regularnego podlewania, jednak podczas długotrwałych upałów, gdy ziemia zupełnie przeschnie, warto podlać roślinę. Warto dodać, że zbyt duża ilość wody sprzyja występowaniu chorób grzybowych. W czasie nawadniania nie należy skrapiać liści i łodygi.

REKLAMA

Co istotne, nawozić malwę trzeba z umiarem. To jedyny sposób, aby kwiaty dobrze się rozwijały. W fazie wegetacji należy zaaplikować wieloskładnikowy nawóz mineralny – najwyżej trzy razy. Zanim posadzisz malwę, możesz dodać do gleby kompost bądź nawóz organiczny. Niektóre gatunki malwy trzeba czymś podeprzeć, szczególnie gdy nie rosną przy ogrodzeniu. Można użyć sporych tyczek, a nawet drabinek.

Kluczowym zabiegiem w pielęgnacji tej rośliny jest obrywanie kwiatostanów, które już przekwitły. Dzięki temu nowe kwiaty malwy zaczną wyrastać prędzej, a te, które już są, będą piękniejsze.

Jakie choroby i szkodniki mogą dotykać malwę?

Chociaż malwa to roślina zaradna, to nie jest odporna na choroby. Zazwyczaj dokuczają jej:

Gąsienice
To szkodniki, które z chęcią pałaszują młode pąki lub listki malwy. Najczęściej roślinę atakuje warcabnik ślazowiec oraz powszelaczek malwowiec. Najlepiej zwalczyć je opryskami, np. ekologicznymi wywarami z ziół: wrotyczu bądź piołunu. Jeżeli to okaże się bezskuteczne, użyj pestycydów.

REKLAMA

Pchełki ślazowe
Te małe chrząszcze robią w liściach malwy dziurki. Aby pozbyć się tych szkodników, rozpyl na kwitnące okazy mączkę bazaltową.

Rdza malwy
To choroba wywoływana przez grzyby. Gdy zauważysz na łodydze i liściach żółte przebarwienia, to wiedz, że zaatakowała je właśnie rdza. Jak sobie z nią poradzić? Usuń chore liście i spryskaj roślinę profesjonalnym środkiem grzybobójczym. Oprysk aplikuj co 2 tygodnie.

Malwy to urokliwe i niezbyt kłopotliwe w uprawie kwiaty. Wystarczy trochę wysiłku, a wspaniale upiększą Twój ogródek.



REKLAMA

Czytaj też: Koleus marnieje? Wystarczy zrobić 1 rzecz, a odżyje błyskawicznie

Podziel się: