Tego nie czyść sodą oczyszczoną! Natychmiast się odbarwi
Ten wszechstronny środek mają w kuchni prawie wszyscy. Można go użyć nie tylko do pieczenia ciast (ma właściwości spulchniające), ale i do domowych porządków. Gdy do sody dodasz ocet, uzyskasz mieszankę, która upora się z nawet z trwałymi i wyjątkowo upartymi zabrudzeniami. Odnowisz nią różne urządzenia AGD, takie jak piekarnik. Odetkasz zatkany zlew, a nawet odkamienisz czajnik elektryczny. Mimo że środek ten jest naturalny i uniwersalny, do niektórych rzeczy zupełnie się nie nadaje. Może uszkodzić powierzchnie, których potem raczej już nic nie uratuje. Szczególnie wrażliwa na kontakt z sodą jest ta powierzchnia. Za nic w świecie nie powinieneś jej traktować sodą oczyszczoną!
REKLAMA
Soda nie do wszystkiego
Ze względu na moc ścierającą, sody nie można używać do wszystkiego. Delikatnym powierzchniom może zaszkodzić. Tak samo, jak sklepowe chemikalia. Smugi, rysy czy inne korozje często są efektem potraktowania powierzchni nieodpowiednim środkiem. Warto wiedzieć, czego unikać w trakcie mycia.
Soda oczyszczona zakazana. Do tych rzeczy lepiej jej nie używaj
Naczynia z aluminium
Lepiej nie myj ich sodą oczyszczoną, ponieważ kontakt z nią nie działa na nie korzystnie. Jeśli już dojdzie do zetknięcia się proszku z aluminium, zajdzie reakcja utlenienia, wskutek czego garnek czy inne akcesorium odbarwi się i nie będzie zbyt dobrze wyglądać. Naczynia z tego typu materiału najlepiej wyczyścić łagodnym preparatem, np. płynem do mycia naczyń.
Marmurowe blaty
Wydaje się, że to bardzo trwała powierzchnia. Tak, ale jeśli potraktujesz ją niewłaściwym detergentem, może znacząco na tym ucierpieć. Soda to dla marmuru zbyt inwazyjny środek i kontakcie z tworzywem, ledwo wyjdzie z tego cało. Marmur jest bardziej podatny na korozję.
Lepiej z sody zrezygnować i umyć blat mydłem i ciepłą wodą. Tak będzie najprościej i najtaniej. Do tego bezpiecznie. Aczkolwiek w sklepach znajdziesz profesjonalne emulsje do czyszczenia. Pucuj je szmatką z irchy.
REKLAMA