Chłodziarka składa się z co najmniej kilkunastu elementów. Wszystkie one sprawiają, że urządzenie pełni należycie swą funkcję. Gdyby jakaś część się popsuła, prawdopodobnie nastąpiłaby awaria całego sprzętu. W procesie chłodzenia najważniejszą rolę odgrywa skraplacz. Niby niezauważalny, schowany gdzieś głęboko, a jego funkcja jest nieoceniona. Doprowadzenie skraplacza do porządku nie jest trudne i warto to robić systematycznie. W ten sposób akcesorium będzie służyło na lata i będzie sprawniej pełnić swoją funkcję. Zobacz, jak czyścić ten element.
Podstawową funkcją skraplacza jest eskortowanie ciepła ze środka lodówki na zewnątrz. Dzięki temu we wnęce panuje optymalna temperatura. Element ten zazwyczaj ulokowany jest z tylnej strony chłodziarki. Gdyby się popsuł, lodówka miałaby problem z zachowaniem właściwej temperatury.
Czyszczenie skraplacza krok po kroku
Krok 1. Odłącz chłodziarkę od źródła zasilania.
Krok 2. Określ położenie skraplacza (na ogół mieści się z tyłu urządzenia).
Krok 3. Przynieś niezbędne sprzęty do mycia. W usuwaniu brudu pomoże ci szczotka (niezbyt twarda), łagodny detergent oraz odkurzacz wyposażony w końcówkę szczelinową.
Krok 4. Pozbądź się zabrudzeń – na początku usuń odkurzaczem skumulowane na powierzchni nieczystości. Potem sięgnij po szczotkę, która dotrze do każdego zakamarka.
Krok 5. Na koniec przetrzyj całość szmatką lekko namoczoną w wodzie z bezpiecznym detergentem. Z wodą jednak nie przesadzaj.
Czysty skraplacz to efektywniejsze praca lodówki i mniejsze zużycie przez nią energii. Jeśli jest zaniedbany, chłodziarka jest zmuszona pracować na pełnych obrotach, przez co pobiera więcej prądu. Odwrotnie jest w przypadku, gdy skraplacz jest czysty jak łza. Wtedy może efektywnie pełnić swoją funkcję.