
W domu zazwyczaj mamy różne gatunki kwiatów ozdobnych. Jedne są mniej, a drugie bardziej podatne na złamania – wszystko zależy od ich struktury. Im grubsza łodyga i pędy, tym trudniej je uszkodzić. Delikatne elementy mogą łatwo się złamać w wyniku chwilowej nieuwagi w czasie podlewania lub pod wpływem silnego wiatru. Czy roślinę z obłamaną łodygą można uratować? W zasadzie tak. Przy pomocy „leku” z kuchni uda się ją jeszcze naprawić.
Czy roślina z obłamaną łodygą musi skończyć na śmietniku? Wcale nie!
Ludzka kreatywność nie zna granic. I dobrze, bo dzięki niej możemy wybrnąć z niemal każdej sytuacji, nawet tej, która wydaje się beznadziejna. Jeśli przez pomyłkę złamałeś łodygę u swojego zamiokulkasa czy draceny, nie popadaj od razu w depresję. Po prostu wyciągnij remedium z kuchennej szafki.
Cynamon to nie tylko pachnący dodatek do wypieków, owsianki czy ciasteczek. Korzystnie wpływa na rośliny, a posypana nim rana u poszkodowanego okazu prędzej się zagoi. Wspaniale, że jego cudowna moc sięga poza sferę kuchenną.
Jak odratować uszkodzoną roślinę? Postępuj według poniższego schematu:
1. Uszkodzony obszar u rośliny skrop wodą.
2. Zanurz w cynamonie patyczek kosmetyczny i nanieś przyprawę na zniszczoną łodygę.
3. Za pomocą nitki okręć złamane miejsce.
4. Przymocuj do łodygi patyczek, który ją usztywni.
Dlaczego ten patent działa?
Cynamon ma właściwości odkażające – zabije drobnoustroje, które mogą namnażać się w otwartej przestrzeni po złamaniu i tym samym hamować naturalną regenerację rośliny. Tymczasowo zerwane tkanki w łodydze można jednak znów ze sobą zjednoczyć. Wystarczy posypać ranę bakteriobójczą przyprawą, a potem złączyć i ustabilizować łodygę. Dzięki tej metodzie roślina po pewnym czasie powinna się zregenerować i ożyć.
Czytaj też: Koleus marnieje? Wystarczy zrobić 1 rzecz, a odżyje błyskawicznie