Każdy chciałby uzyskać duże plony pomidorów. Jeśli Ty też należysz do takich osób, przygotuj domowy oprysk z jodyny, a wkrótce doczekasz się gigantycznych zbiorów. Domowe nawozy doskonale sprawdzają się w ogrodnictwie.
Jodyna jest środkiem antyseptycznym używanym do odkażania skóry. W aptece można ją dostać bez recepty za 2 zł. W jej skład wchodzi jodek potasu, woda i spirytusowy roztwór jodu. Okazuje się, że leczniczy produkt ma zastosowanie również w ogrodnictwie.
Jak przyrządzić oprysk z jodyny do pomidorów?
Istnieje kilka sposobów na przygotowanie oprysku z jodyny.
Do 10 litrów wody dodaj 15 kropli jodyny i ewentualnie litr odtłuszczonego mleka, wszystko porządnie wymieszaj, a potem spryskuj pomidory co 2 tygodnie. Najlepiej wykonaj 2-3 serie takiego oprysku. Inny sposób polega na zastosowaniu skrobi ziemniaczanej. W naczyniu wymieszaj ze sobą: 2 szklanki wody, 2 ml jodyny, szklankę deszczówki, 1 łyżeczkę skrobi ziemniaczanej i 3 ml octu spirytusowego. Miksturę zamieszaj i przelej do pojemnika z dozownikiem o pojemności 1,5 litra. Dopełnij ją wodą (np. deszczówką) i spryskuj krzaczki pomidorów. Warto dodać, że specyfiki z jodem powinny być zużyte od razu. Nie są one odpowiednie do przetrzymywania, bo jod natychmiastowo wyparowuje i traci swą moc. Do przyrządzenia oprysków stosuje się naprawdę niewielkie dawki jodu. Dlaczego? Otóż duży poziom jodu może nawet pogorszyć stan roślin (poparzy je). Z tego powodu jeden mały pojemniczek jodyny wystarczy Ci na długi czas. Opryskiem z dodatkiem jodyny możesz również dokarmiać ogórki, truskawki, paprykę i kapustę.
Właściwości oprysku z jodyny
Jodynowy oprysk ma moc przeciwbakteryjną, przeciwwirusową i przeciwgrzybiczą. Zabezpieczy Twoje rośliny nie tylko przed chorobami grzybowymi, ale i zarazą ziemniaczaną, która jest bardzo groźna. Oprysk możesz stosować w celach prewencyjnych lub jako wsparcie już zainfekowanych pomidorów przez grzyby czy pleśń.
Poza tym jodyna zbawiennie wpływa na korzenie (osłania je przed gniciem) i wspiera proces fotosyntezy. Pomidory są też mniej wrażliwe na działanie niesprzyjających czynników pogodowych. W efekcie krzaczki szybciej rosną i owocują.
Czytaj też: Stosujesz oprysk na chwasty w truskawkach? Oto lepszy i tańszy sposób