Ten trik na pranie ścierek kuchennych daje najlepsze efekty. Są jak nowe

ścierki kuchenne w garnku
fot. screen Youtube / Thoughts for Happy Minds

Ściereczki służą nam w kuchni prawie codzienne. Zazwyczaj są zabrudzone resztkami pożywienia, więc trzeba je regularnie prać, aby wyglądały schludnie i nie było na nich żadnych plam czy zarazków. Każda rzecz, która ma kontakt z produktami spożywczymi, musi być wyjątkowo czysta. Jednak kuchenne plamy są czasami zbyt trudne, by sama pralka zdołała je usunąć. Babcia zdradziła mi swój sposób na odświeżanie ściereczek. Dzięki temu przyjemnie pachną i wyglądają jak nowe.

REKLAMA

Dlaczego pranie kuchennych ręczników w pralce to kiepski pomysł?

Na ogół sprzęt nie daje rady zwalczyć bardzo uporczywych zabrudzeń. Być może nie raz wyjąłeś z pralki kuchenne ściereczki, na których wciąż znajdowały się plamy i zastanawiałeś się, dlaczego urządzenie nie dopiera? Wiele zabrudzeń po żywności ciężko jest zlikwidować, a szczególnie wyzwanie stanowi zaschnięty tłuszcz, sos pomidorowy czy kawa. Trzeba się z nimi obchodzić w specjalny sposób.

Materiały muszą być sterylnie czyste, bo przecież mają styczność z żywnością. A przeważająca część mikroorganizmów chorobotwórczych ginie w temperaturze przekraczającej 70°C. Jeśli chcesz uprać szmatki kuchenne w pralce, to musisz znaleźć jeden, zadedykowany do tego program.

Jak prać kuchenne ściereczki? Wypróbuj babciny patent, a zawsze będą sterylnie czyste

Może pamiętasz czasy, kiedy na kuchence u babci znajdowały się wielkie garnki z gotującą się bielizną. Dawniej popularne były pralki wirnikowe i w nich wybielano i dezynfekowano pościel. Obecnie można wykorzystać domowy patent, który dobrze znają nasze babcie. Kuchenne szmatki są małych rozmiarów i wcale nie trzeba ich wygotować w ogromnych parownikach.

REKLAMA

Ręczniki na początku pierzemy w pralce z resztą tkanin, a potem umieszczamy je w garnku i zalewamy wodą. Dodajemy płyn do mycia naczyń oraz sodę oczyszczoną w ilości 0,5 szklanki, wszystko mieszamy i czekamy, aż zawartość zacznie wrzeć. Później gotujemy na niewielkim gazie przez około 20 minut, od czasu do czasu mieszając szmatki w naczyniu. Na koniec musimy przepłukać wygotowane tkaniny i wysuszyć. Dzięki temu usuniemy z nich bakterie, a materiały będą bez żadnych plam.

Zobacz też: Ręczniki białe jak nigdy. Dodaj 1 składnik do prania, a nie będą już poszarzałe

Podziel się: