ShareInfo.plPoradyTen trik ratuje trawnik. Łyse placki znikają w kilka dni!

Ten trik ratuje trawnik. Łyse placki znikają w kilka dni!

łyse placki na trawniku
fot. screen Youtube / Houseplant

Lato tuż-tuż, więc teraz jest ostatni dzwonek na to, aby przygotować trawnik na sezon. Dzięki temu będzie zachwycał wyglądem przez całe wakacje. Zmorą ogrodników są łyse placki – jak się ich pozbyć? Poznaj jeden z najłatwiejszych i najskuteczniejszych domowych sposobów, a murawa zazieleni się i zagęści.

REKLAMA

Wizytówką każdego ogrodu jest bez wątpienia trawnik. Lecz nie zawsze wygląda on perfekcyjnie. Czasami oszpecają go puste przestrzenie, ale i je można wypełnić nowymi, zielonymi źdźbłami. Wystarczy znać właściwe strategie, a posesja odzyska dawny czar. Za chwilę się przekonasz, że jej pielęgnacja może być prosta i bezproblemowa. Poznaj niezawodną metodę na to, jak efektywnie zagęścić trawnik, gdy ten „łysieje”.

Dlaczego na trawniku pojawiają się puste przestrzenie?

Przyczyn może być kilka. Zazwyczaj to konsekwencja niejednostajnego podlewania -> gdy w niektórym obszarom brakuje wody, zaczynają obsychać. Kolejnym powodem suchej trawy mogą być choroby grzybowe lub obecność szkodników, np. larw chrabąszcza majowego. Przenawożenie też sprzyja wypaleniu trawy w niektórych rejonach.

Jak poradzić sobie z łysymi plackami w ogrodzie?

Miejsca na trawniku, które „wołają o pomoc” warto na początku lekko wygrabić. Dzięki temu znikną uschnięte źdźbła, a grunt zostanie lepiej napowietrzony. Po wykonaniu tej czynności można przejść do kluczowego zabiegu, jakim jest nawożenie. Polecamy stworzyć ekologiczny nawóz z odpadków.

Skoszona trawa i skórki od banana lekiem na łyse placki

Bazą ogrodniczego nawozu jest skoszona trawa i skórki bananów. Z obu składników wykonaj środek odżywczy w formie płynnej. Skórki posiekaj, przełóż do sporego pojemnika. Wrzuć garść dopiero co ściętej trawy i całość zalej wodą (opadowa sprawdzi się najlepiej) – proporcji 1:5. Wiadro okryj i odstaw do fermentacji w ciemne miejsce na mniej więcej tydzień. Każdego dnia zamieszaj nawóz. Po upływie terminu odcedź roztwór i połącz z wodą w równej proporcji (tyle samo nawozu i wody). Przygotowanym preparatem podlewaj trawnik.

REKLAMA

W nawozie z banana i skoszonych źdźbeł znajdują się minerały takie jak potas czy azot, które sprzyjają odbudowie trawy i szybkim przyrostom.

Ile czasu po zastosowaniu nawozu trzeba czekać na pierwsze efekty?

Po dziesięciu dniach można liczyć na pierwsze rezultaty. Nie należy zapomnieć o systematycznym podlewaniu trawy.

Czytaj też: Tego programu w pralce unikaj. Spadną rachunki za prąd i wodę

REKLAMA

Zobacz również:
REKLAMA