Dzięki zamrażarce możemy przedłużyć świeżość wielu produktom spożywczym. Mrozimy owoce, warzywa, pieczywo, ryby, wędliny i większe porcje mięsa, tj. schab. Mięso w lodówce już po kilku dniach zaczęłoby się psuć, a produkty głęboko mrożone zachowają trwałość nawet przez kilka miesięcy. Zamrażalnik to zatem bardzo przydatne urządzenie i w niektórych domach jest on wypełniony niemal po brzegi najróżniejszymi rodzajami żywności. Warto robić systematyczny przegląd, bo niektóre zapasy nie powinny trafić do piekarnika czy garnka, tylko… na śmietnik. Dotyczy to zwłaszcza mięsa. Można je mrozić, ale przez ograniczony czas. Pomyśl o swoim zdrowiu i zrób dokładny przegląd mrożonkowego archiwum.
Jak długo mrozić poszczególne mięsa?
» Mięso mielone – maksymalnie 2 miesiące,
» Mięso wieprzowe – pół roku,
» Mięso cielęce i wołowe – 8 miesięcy,
» Drób – 3 miesiące,
» Ryby – 3-4 miesiące (wszystko zależy od rodzaju ryby).
Jakie zmiany zachodzą w mięsie podczas mrożenia?
Z biegiem czasu bryłki lodu mogą niszczyć powierzchnię tkanek, przez co zmienia się tekstura i smak schabu czy udek z kurczaka. Im dłużej mięso przebywa w zamrażarce, tym więcej wartości odżywczych traci.
Poprawne mrożenie produktów spożywczych – jak powinno wyglądać?
Zanim włożysz kawał mięsa do zamrażalnika, przetnij je na ćwiartki, tak by jedna porcja odpowiadała jednemu obiadowi. Postępując w ten sposób, nie będziesz musiał odmrażać całej paczki.
Mięso zapakuj w szczelne pudełka nadające się do mrożenia lub w opakowania próżniowe. Każdą porcję oznacz datą zamrożenia.
Wyrobów nie odmrażaj na blacie kuchennym, tylko w lodówce. Dzięki temu mięso zachowa więcej składników pokarmowych i nie zalęgną się w nim patogeny.