Energia słoneczna znajduje coraz to nowe zastosowania i staje się niezwykle popularna. Obecnie, węgierska firma stworzyła rozwiązanie pozwalające na budowanie chodników, które nie tylko mogą zasilać domy, czy samochody elektryczne, ale są wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu.
Fotowoltaiczne chodniki oraz podjazdy stworzone przez startup Platio Solar z siedzibą w Budapeszcie, mogą w przyszłości wstrząsnąć rynkiem energetyki. Jak podaje portal o2.pl, firma już od pięciu lat testuje nowe zastosowania dla technologii słonecznych. Ich nowym wynalazek, to prądotwórcze chodniki wykonane w całości ze zrecyklingowanych plastikowych butelek. Rozwiązanie to dopiero jest wprowadzane na rynek, jednak właściciel jest przekonany, że zrobiony z baterii słonecznych podjazd o powierzchni 20 metrów kwadratowych jest w stanie zaspokoić roczne zapotrzebowanie energetyczne jednej rodziny.
Wydajność takiego chodnika czy podjazdu jest oczywiście uzależniona od stopnia nasłonecznienia i wielkości zużycia prądu, jednak technologia ta jest już stosowana w praktyce. Już w 2018 roku w budapesztańskich parkach pojawiły się alejki wyłożone panelami słonecznymi. Dostarczają one prąd dla okolicznych stacji ładowania samochodów elektrycznych.