REKLAMA
ShareInfo.plPoradyTo zrób przy drzewach owocowych w styczniu. Inaczej plony będą słabe

To zrób przy drzewach owocowych w styczniu. Inaczej plony będą słabe

zabieg przy drzewkach owocowych przypadający w styczniu
fot. screen Youtube / Obstbaumschule Schreiber

Ważny zabieg zimowy, który musisz wykonać w swoim sadzie, przypada na styczeń. Już teraz możesz przygotować niezbędne materiały i bielić pnie czereśni czy jabłoni. Jak wykonać tę czynność? Dlaczego jest ważna zwłaszcza teraz? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

REKLAMA

Drzewka owocowe, a dokładniej ich korę warto ochronić przed ekstremalnym mrozem. I tutaj z pomocą przychodzi bielenie. Zewnętrzne i wewnętrzne tkanki mogą przemarznąć głównie nocą. Skutkiem tego na pniach powstają pęknięcia czy rany zgorzelinowe.
W najgorszej sytuacji znajdują się młode drzewka owocowe, posadzone całkiem niedawno, które nie zdążyły się jeszcze zaadaptować w glebie. Bielenia wymagają szczególnie czereśnie, jabłonie i śliwy.

Kiedy bielić drzewka?

Według ogrodników optymalnym terminem bielenia drzewek owocowych jest styczeń – najlepiej 2 i 3 tydzień miesiąca. Na bielenie warto wybrać dzień o temp. ok. 5°C, najlepiej bezdeszczowy, bezwietrzny i raczej pochmurny.

Osoby, które w wyznaczonym terminie zapomną zajrzeć do sadu, mogą wykonać malowanie pod koniec stycznia, a nawet w pierwszej połowie lutego. To ostatni dzwonek. Po tym czasie nie należy bielić roślin, bo nie przyniesie to żadnych korzyści.

REKLAMA

Jakim środkiem bielić rośliny?

Do malowania drzewek w sadzie użyj lekko rozwodnionej białej farby emulsyjnej. Możesz też przygotować mleko wapienne (połącz wodę z wapnem palonym w proporcji 5:1, potem dodaj krochmal z mąki i mieszaj na gęstą papkę bez grudek). W centrach ogrodniczych są dostępne specjalne preparaty do bielenia. Warto się za nimi rozejrzeć.

bielenie drzewka owocowego
fot. screen Youtube / SelfBio

Jak malować drzewa w sadzie?

Zanim przystąpisz do malowania, nałóż okulary ochronne na oczy w celu ich zabezpieczenia (unikniesz podrażnień). Preparatem smaruj pnie i gałęzie drzew owocowych. Rób to przy pomocy szerszej szczotki lub pędzla z niezbyt twardym włosiem. Maluj drzewka precyzyjnie, zwracając szczególną uwagę na konary od strony południowej – tam nie żałuj wapna.

Czytaj też: Zamiast tui posadziłam tę roślinę. Sąsiedzi pękają z zazdrości

REKLAMA

ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA