Tradycyjny przepis na sznycel wiedeński. Lepszego na pewno nie jadłeś!

Sznycel wiedeński
fot. Pexels

Sznycel wiedeński jest przyrządzany wyłącznie z cielęciny, zatem nie należy go mylić ze sznyclem po wiedeńsku, który może być ze schabu.

REKLAMA

Sznycel wiedeński – duma Austrii

Receptura na ten smakowity sznycel pochodzi z Austrii. Potrawa jest dumą tego państwa. W kraju powołano nawet specjalny urząd kontroli (Aufsichtsbehörde), który sprawdza, czy Wiener Schnitzel serwowany w restauracjach jest przyrządzany z cielęciny i czy zostają zachowane reguły sztuki kulinarnej. Przepis, który dziś prezentujemy, na pewno jest autentyczny.

Składniki (na 4 osoby):
2 jajka
4 kotlety cielęce z udźca (150-180 g)
100 g mąki typu T550
spora ilość masła klarowanego
pieprz
sól
100 g bułki tartej
plasterki cytryny do dekoracji

REKLAMA

Przygotowanie:
Z kotletów pousuwaj błony i zrób na każdym z nich po jednym niewielkim nacięciu z brzegu (ok. 1,5 cm; to zapobiegnie ich zawijaniu do góry w trakcie smażenia). Porcje ułóż na desce, okryj je folią spożywczą, weź tłuczek i rozbij nim każdy kawałek – rób to energicznie, ale uważaj, żeby w kotletach nie powstały dziury. Sznycle różnią się od naszych rodzimych schabowych – muszą być cienkie (ok. 3-4 mm grubości). Rozbitą cielęcinę dopraw pieprzem i solą z dwóch stron. Przygotuj 1 głębszy talerz i 2 płaskie. Na głęboki talerz wbij jajka i rozbełtaj je widelcem. Na drugi talerz wsyp mąkę, a na trzeci bułkę tartą. Kotlety obtocz z każdej strony w mące, potem przełóż je do jajek, a na końcu do bułki tartej, ostrożnie dociśnij ją do mięsa grzbietem widelca. Na większej patelni (bądź na 2 średnich) rozpuść masło klarowane (musi być go tyle, aby kotlety w nim „pływały”). Możesz użyć również oleju z dwoma łyżkami zwykłego masła. Gdy tłuszcz będzie wystarczająco gorący, delikatnie wykładaj sznycle, uważając, aby się nie poparzyć. Kotlety smaż dwie minuty, a następnie weź łopatkę i przewróć je na drugą stronę – smaż kolejne 2 minuty na złoty kolor. Gotowe sznycle wyłóż na ręcznik papierowy i przykryj je drugim ręcznikiem – delikatnie dociśnij dłonią, aby odsączyć nadmiar tłuszczu. Potrawę wyłóż na talerz i ozdób plasterkami cytryny. Serwuj z ugotowanymi ziemniakami posypanymi pokrojoną natką pietruszki.

Podziel się: