
Porzeczka to bardzo lubiany krzew owocowy w Polsce. Prawidłowo zadbany odpowie bujnymi plonami, które będą pyszne i słodziutkie. Wiosna, w tym okres wegetacji jest ważnym momentem w życiu rośliny, ponieważ odpowiednie czynności pielęgnacyjne zainicjowane w tym czasie przesądzą o jej zdrowiu i urodzaju. Zobacz, jak zaopiekować się krzewem porzeczki w kwietniu i maju. Domowy nawóz kosztuje grosze i zapewnia ogrodniczy sukces.
Zasady nawożenia porzeczki czarnej
W uprawie porzeczki najlepiej sprawdzają się nawozy organiczne i mineralne. Te pierwsze warto stosować co dwa, trzy lata, a drugie – każdego roku. Deficyty niektórych pierwiastków w podłożu (m.in. magnezu) trzeba uzupełnić. O ile grunt nie został wzbogacony jesienią o wapń, to trzeba nawieźć go na początku wiosny – nim rozpocznie się wegetacja. Teraz jest już na to trochę za późno. Wapń odgrywa ważną rolę w rozwoju roślin, w tym porzeczki. Umacnia ściany komórkowe i po części odpowiada za jakość plonów.

Jakie nawozy do czarnej porzeczki wybrać?
Centra ogrodnicze i sklepy internetowe oferują masę przeróżnych specyfików stworzonych z myślą o czarnej porzeczce. Niestety większość z nich ma w składzie szkodliwą chemię, a ich cena też stanowi przeszkodę dla wielu osób, które liczą każdy grosz. Jeśli nie chcesz przepłacać i hodować porzeczki na chemicznym dopingu, przygotuj nawóz ze skórek ziemniaków. One są źródłem mikroelementów takich jak magnez, potas i fosfor. Im właśnie porzeczka zawdzięcza bujne owocowanie.
Jak przerobić obierki ziemniaków na nawóz?
Nic trudnego, wystarczy odpad zalać gorącą wodą i studzić przez kilka godzin, a później stosować do podlewania porzeczki, ale po uprzednim rozcieńczeniu (proporcje z wodą 1:10). Krzew można zasilać co dwa lub trzy tygodnie.
Czytaj też: Gdzie wyrzucić starą żarówkę? Nie daj się złapać w pułapkę