Miód jest jednym z częściej używanych produktów spożywczych w polskich kuchniach. Wokół niego narosło sporo mitów, choć nie wszystkie są prawdziwe. Poniżej wyjaśniamy wszelkie tajemnice na temat tego pysznego złotego przysmaku.
Miód jest niezbędnym składnikiem wielu dań, nie tylko słodkich. Często używamy go do ciast, ale z drugiej strony nierzadko stanowi również dodatek do wytrwanych potraw, przełamując w ten sposób ich zdecydowany smak.
Pierwszy mit dotyczy tego, że miód w kontakcie z metalową łyżką traci swoje właściwości. Nie jest to prawda. Wcale nie grozi mu proces metalowej korozji, jeśli tylko używamy takiej łyżki do nabrania porcji miodu.
Popularnym błędem jest także wyrzucanie miodu, kiedy dojdzie do jego krystalizacji. Wbrew pozorom oznacza to, że mamy do czynienia z bardzo dobrej jakości produktem, który jak najbardziej jest gotowy do spożycia.
Trzeci mit dotyczy trzymania skrystalizowanego miodu w nieszczelnym pojemniku. W takiej sytuacji absorbuje on wilgoć z otoczenia, co w rezultacie prowadzi do rozpoczęcia procesu fermentacji, a w konsekwencji miód jest niejadalny.