Wiele osób nie zwraca szczególnej uwagi na miejsce przechowywania leków. To błąd. Rzetelne przechowywanie wyrobów medycznych, zgodne z rekomendacjami producenta jest ogromnie ważne. Leki leżące „luzem” w kuchni, gdzie często razi je słońce, mogą przestać działać. Zawarte w nich substancje czynne ulegną degradacji, przez co kuracja nimi nie przyniesie żadnych efektów. Zalecenia odnośnie składowania obejmują leki na receptę, jak i te dostępne od ręki (np. maści na ból stawów, syropy na kaszel czy suplementy diety). Wskazówki dotyczące prawidłowego przechowywania danego środka są zawsze zawarte na ulotce, dołączonej do leku lub na jego opakowaniu i warto się z nimi zapoznać. Poznaj najważniejsze zasady przechowywania leków w domu.
Gdzie trzymać leki?
W suchym i ciemnym miejscu o temperaturze pokojowej, najlepiej zabezpieczonym przed małymi dziećmi. Za optymalną udaje się temperaturę w przedziale od 15 do 25 st. C. Kluczowe, by lekarstwa nie były narażone na działanie wilgoci i ostrych promieni słonecznych (substancje aktywne mogą ulec degradacji). Można je umieścić w pudełku z pokrywką i schować w górnej szafce regału. Każdy produkt powinien znajdować się w opakowaniu, z dołączoną ulotką. Co pewien czas warto zrobić mały przegląd swojej apteczki i zerknąć na daty ważności poszczególnych medykamentów. Te stare, po terminie ważności, należy usunąć.
W jakim miejscu przechowywać apteczkę? Na przykład w sypialni lub salonie, bo tam temperatura jest raczej stała i rzadko dochodzi do jej nieoczekiwanych zmian.
Gdzie nie trzymać leków?
Łazienka to miejsce, w którym leków nie powinno się przechowywać. Warunki w niej panujące (para wodna, wysoka wilgotność powietrza), pogarszają jakość farmaceutyków. Pastylki mogą zmienić swoją teksturę, a ich warstwy ochronne mogą się rozpaść. Niewykluczone, że wkrótce spleśnieją. W łazience temperatura jest niestała. Poprzez to efektywność leków spada. Z niemal tych samych powodów specyfików nie należy trzymać w kuchni. Tam też temperatura jest zmienna (często zbyt wysoka) – czynniki te skracają trwałość środków leczniczych.
Co zrobić z lekami przeterminowanymi i lekami, których nie jesteśmy w stanie zidentyfikować?
Zdarza się, że podczas przeglądania domowej apteczki natrafimy na wątpliwe leki lub takie, których termin ważności już dawno minął. Wtedy najlepiej wyjąć je z szafki i zanieść do utylizacji. Punkty odbioru starych leków działają w niemal każdej aptece. Wystarczy tabletki umieścić w konkretnym pojemniku, który powinien być oznaczony. Jeśli go nie ma, warto poprosić farmaceutę o pomoc. Przeterminowane medykamenty zostaną bezpiecznie zutylizowane. Nigdy nie wolno wyrzucać ich do kosza na śmieci razem z innymi rzeczami.
Czytaj też: Przyłóż cebulę do stopy. Będziesz zaskoczony efektem