
Krajobraz polskich ogrodów od dekad upiększają tuje. Obecnie coraz więcej osób szuka alternatywy dla pospolitego żywopłotu. Elegancką i funkcjonalną rośliną, która odgrodzi cię od sąsiadów, jest wiąz turkiestanu. Tworzy wysoki i gęsty mur w ogrodzie, nie przysparza problemów w uprawie i właśnie teraz jest najlepszy czas, by go posadzić w ogrodzie. Więcej informacji na temat tego gatunku wiązu znajdziesz w poniższym artykule.
Wiąz Syberyjski Turkiestanu (Ulmus Pumila Celer) to gatunek wiązu pochodzący z obszarów Syberii i Chin. Roślinie bardzo szybko, więc polecany jest zwłaszcza dla ludzi, którzy chcą założyć elegancki i bujny żywopłot w szybkim czasie. Przez jeden sezon potrafi osiągnąć potężny rozmiar – nawet dwa metry.
Wymagania rośliny są niewielkie, więc początkujący ogrodnicy lub totalni amatorzy na pewno poradzą sobie z jej utrzymaniem. Wiąz dobrze prosperuje na stanowiskach słonecznych lub w lekkim cieniu. Dobrze znosi zmienną pogodę – deficyt wody czy ekstremalny mróz nie prędko go wykończą. W dodatku wiąz syberyjski doskonale spełnia się w roli osłony przed ciekawskimi sąsiadami. Jest mocno zagęszczony i wysoki, więc jeśli szukasz alternatywy dla tui, która zapewni prywatność, właśnie ją znalazłeś. Roślina pełni funkcję bariery, jak i ozdoby.

Jeśli mieszkasz przy hałaśliwej trasie, żywopłot z wiązu zagłuszy dźwięk pędzących samochodów i tirów. Odpowiedni pokrój możesz sam modyfikować poprzez sporadyczne przycinanie rośliny.
Kiedy sądzić wiąz syberyjski?
Optymalny termin to wiosna lub jesień. Wiosną najlepiej posadzić młody okaz pod koniec marca lub w pierwszej połowie kwietnia. Aby dobrze się przyjął w ziemi, trzeba go regularnie nawadniać.
Czy wiąz syberyjski turkiestanu jest odporny na mróz?
Tak. Nawet niedawno posadzonej rośliny nie trzeba okrywać na zimę. Zniesie nawet ekstremalne mrozy do -30 st. C. Wiosną i latem ma piękne, ciemnozielone liście, które jesienią zaczynają się przebarwiać. Na zimę wiąz gubi liście.
Czytaj też: Posadź w ogrodzie. Zwabia pszczoły, więc plonów będzie 10x więcej