
Ten szkodnik już od wiosny nie próżnuje i może błyskawicznie zburzyć estetykę ogrodu. Żyje pod ziemią i jest aktywny głównie w nocy, więc trudno go namierzyć w dzień. Jego obecność można rozpoznać po szkodach, jakie wyrządza. Walka z owadem nie jest łatwa i wymaga cierpliwości. Jeśli nie wiesz, czy osobnik zamieszkał na twojej działce, ochroń się przed nim. Posadź na niej roślinę, której turkuć podjadek nie lubi i zawsze omija ją szerokim łukiem. Dzięki temu zagwarantujesz sobie bezpieczną przestrzeń.
W sezonie wiosenno-letnim polskie ogrody mogą stać się ostoją dla wielu owadów, gadów, gryzoni, pajęczaków i innego robactwa. Jeden z nich budzi postrach niemal u każdego. To turkuć podjadek (Gryllotalpa gryllotalpa). Owad osiąga imponujące rozmiary – nawet 7 cm. Żyje do czterech lat, ma ciemny pancerz, skrzydła (nie umie latać) i przednie odnóża, które umożliwiają mu poruszanie się do przodu i do tyłu. Owad drąży tunele pod ziemią i tam żyje.
Nie jest groźny dla człowieka, ale gdy poczuje się niepewnie, może boleśnie ugryźć. W ten sposób w głąb skóry, a potem do krwiobiegu mogą wniknąć wraz z zabrudzeniami laseczki tężca (Clostridium tetani). Dlatego urazu nie można bagatelizować. Warto go przemyć i zasięgnąć porady lekarskiej.
Obecność w ogrodzie turkucia podjadka jest czasem korzystna dla działkowców. Zwłaszcza jeden czy dwa osobniki – one zjadają larwy chrząszczy, drutowców czy ślimaków. Powszechnie wiadomo, że wymienione gatunki są utrapieniem dla ogrodników i potrafią pomniejszyć plony, a rośliny – wykończyć.
Gdy populacja turkuci przybierze na sile, wtedy zaczynają się kłopoty. Korzenie, bulwy i cebulki roślin uprawnych być codziennie podgryzanie przez insekty, aż ostatecznie obumrą. W opanowaniu stada turkuci pomogą niektóre gatunki roślin. Robale boją się szachownicy cesarskiej (Fritillaria imperialis).

Warto posadzić ją w ogrodzie, aby mieć większą kontrolę nad uprawami. Być może odpędzą szkodniki, a plony zostaną ocalone.
Czytaj też: Ten proszek szybko likwiduje kleszcze. Arcyskuteczny w ogrodzie