REKLAMA
ShareInfo.plPoradyTwoja zielistka nie ma kwiatów? Ogranicza ją ten czynnik

Twoja zielistka nie ma kwiatów? Ogranicza ją ten czynnik

zielistka
fot. screen Youtube / Sheffield Made Plants

Zielistka Sternberga to popularna roślina tropikalna rosnąca naturalnie w Ameryce, Afryce i Azji. Ma długie liście podobne do trawy. Oczyszcza powietrze z toksyn, wiec jest bardzo pożyteczna. W dodatku stanowi piękną dekorację wielu wnętrz. Roślina w odpowiednich warunkach wypuszcza pędy kwiatostanowe, o czym nie każdy wie. Jeśli chcesz je podziwiać, zadbaj o swój okaz i nie popełniaj tych błędów pielęgnacyjnych.

REKLAMA

Zielistka nie kwitnie? Ogranicza ją ten czynnik

Roślina może zakwitnąć, ale trzeba jej zapewnić komfortowe warunki. Ważny jest dla niej dostęp do światła. W cieniu nie poradzi sobie dobrze, a rozwój pędów kwiatowych zostanie wstrzymany. Z drugiej strony intensywne naświetlenie też jej nie służy. Najlepsze będzie dla niej miejsce z rozproszonym światłem.

Nie bez znaczenia jest też temperatura. Nie powinna wynosić mniej niż 15°C. Wtedy kwiat przejdzie w tryb uśpienia i przestanie rosnąć. Należy go zanieść do lokalu o temperaturze 18-23°C. Wtedy można liczyć na wysyp pięknych białych kwiatów wyglądających jak gwiazdki. A co z nawożeniem?

Nie można przesadzać z nawozami, bo efekt będzie odwrotny od oczekiwanego. Zielistkę trzeba dokarmiać, ale z umiarem. Wiosną, latem i jesienią warto aplikować jej odżywkę co 2 tygodnie. Składniki mineralne pobudzą ją do kwitnienia.

REKLAMA

Jak podlewać zielistkę? Łatwo o błąd

Podlewanie rośliny nie może być zbyt intensywne. Warto fundować jej małe dawki wody, ale często. To lepsze niż wlewanie wody ponad miarę. Wtedy łatwo o zalanie korzeni, które zaczną błyskawicznie gnić. Jeśli podejrzewasz, że z korzenie już chorują, wyjmij sadzonkę ostrożnie z doniczki i oceń korzenie pod kątem zgnilizny. Jeśli gdzieniegdzie są zbutwiałe, usuń chore fragmenty, a potem przesadź roślinę do nowej gleby. Zadbaj o drenaż i otwory na dnie pojemnika.

Warto dodać, że lekkie przesuszenie sprzyja zawiązywaniu kwiatów. Tutaj jednak warto znać umiar i nie doprowadzić do przesuszenia zielistki, bo ta zacznie zasychać, a energię przekaże na odbudowę, a nie na produkcję pędów kwiatostanowych.

Czytaj też: Wężownica przestała rosnąć? Podlej ją tym, a wystrzeli aż do sufitu

REKLAMA

ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
REKLAMA