fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska
@MKiS_GOV_PL

Rząd przyjął projekt ustawy, który ustanowi limity cen energii dla poszczególnych podmiotów. Jak poinformowała na konferencji prasowej minister środowiska i klimatu Anna Moskwa – samorządy, podmioty wrażliwe, małe i średnie firmy zapłacą do 785 zł za MWh, natomiast gospodarstwa domowe – po przeliczeniu limitów – 693 zł za MWh. Limity będą obowiązywały od 1 grudnia – przekazał „Fakt”.

„Rząd przyjął ustawę, którą w ubiegłym tygodniu prezentowaliśmy z panem premierem Morawieckim, z panem premierem Sasinem i panem ministrem Budą. To jest ustawa, która jest kolejnym krokiem w ochronie odbiorców indywidualnych. Powyżej zużycia 2 tys. kWh, gdzie mrozimy cenę na 2023 rok, na poziomie ceny roku 2022 będzie obowiązywała bez względu na limit zużycia stawka 693 zł” – powiedziała Moskwa, cytowana przez „Fakt”.

Szefowa resortu środowiska i klimatu dodała także, że limity będą również dotyczyły samorządów, małych i średnich firm oraz „podmiotów wrażliwych”, które zapłacą 785 zł za MWh. Według rządu pomoc ma dotrzeć do 99 proc. firm w Polsce. Maksymalną ceną energii mają być ponadto objęte te firmy, które już zdążyły podpisać umowy na dostawę energii.

Ile zapłacę za prąd w 2023 roku? Rząd wprowadza limit cen energii

Co dokładnie oznaczają limity cen energii dla odbiorców indywidualnych? Wcześniej rząd oznajmił, że te gospodarstwa domowe, które będą oszczędzały prąd, mogą liczyć na zamrożenie cen energii na poziomie z ostatniego roku. Aby zapłacić tyle samo za prąd w 2023 roku pojedyncze gospodarstwo domowe nie może przekroczyć rocznego zużycia ma poziomie 2 MWh. Limit dla gospodarstw domowych z osobami niepełnosprawnymi jest wyższy – 2,6 MWh. Gospodarstwa z Kartą Dużej Rodziny i rolnicy zapłacą tyle samo, jeśli zużyją w ciągu roku do 3 MWh.

Po przekroczeniu limitu zużycia będą obowiązywały właśnie uchwalone limity cen energii. Jeżeli zużycie prądu będzie odpowiednio wyższe, niż wynoszą progi, gospodarstwa domowe zapłacą więcej, ale nie więcej, niż 693 zł za dodatkową MWh, czyli ok. 63 gr za 1 kWh. Dla porównania teraz średnia cena prądu wynosi 0,66 zł/kWh. W tym 0,43 zł kWh to cena energii elektrycznej natomiast 0,23 gr za kWh to opłata za usługi dystrybucyjne – zwraca uwagę „Fakt”.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!