
Sporo emocji wzbudziła w tym roku seria przejęć polskich firm przez podmioty z Ukrainy. Choć kraj ten jest ogarnięty wojną, tamtejszy biznes nie próżnuje i nadal ma środki na ekspansję – także w naszym kraju. Przypomnijmy, że tylko w 2024 roku doszło do przejęcia polskiej marki Urusus, przejęcia i zamknięcia zakładu produkującego mrożonki w Kaliszu oraz zmiany w akcjonariacie Intersport Polska.
W ubiegłym roku doszło do przejęcia polskiej firmy Calfrost z siedzibą w Kaliszu, będącej częścią grupy kapitałowej, która trafiła w ręce ukraińskiej spółki Trzy Niedźwiedzie. Już w czerwcu bieżącego roku okazało się, że nasi wschodni sąsiedzi nie zamierzają kontynuować produkcji mrożonek. Zakład został zamknięty, a wszyscy pracownicy otrzymali wypowiedzenia. Teren Calfrostu wraz z budynkami wystawiono na sprzedaż za 12,9 mln złotych. Mówiło się, że będzie to atrakcyjna powierzchnia dla deweloperów, ale dotąd nie było zainteresowanych kupnem. Potencjalni nabywcy jako główny warunek zakupu stawiają m.in. wyburzenie pozostałych po zakładzie budynków.
W marcu 2024 roku inna ukraińska firma z branży farmaceutycznej przejęła polską spółkę Symphar. Symphar został przejęty przez Farmak AG Wiktora Kostiuka. Kostiuk zapewnił, że celem jest rozwój działalności i zapewnienie Polakom niezawodnego leczenia.
Wielki napływ ukraińskiego kapitału do Polski. Przejęli Calfrost, Symphar, Intersport i Ursus
Jedną z głośniejszych ofensyw ukraińskiego kapitału było przejęcie sieci Intersport Polska. Wcześniej polski UOKiK zgodził się na pozyskanie pakietu kontrolnego nad spółką odpowiedzialną za sieć przez Galynę Fedoriwnę Geregę.
Zdecydowanie najgłośniejszym był jednak zakup marki Ursus przez spółkę M.I. Crow biznesmena Olega Krota. M.I. Crow zakupił prawo do marki Ursus, zakłady produkcyjne w Lublinie i Dobrym Mieście oraz nieruchomość w Biedaszkach Małych za 74 mln złotych. Wcześniej wymienione markę i powiązane z nią nieruchomości wystawiano za 125 mln złotych, a potem 99 mln złotych, ale nikt nie był chętny do zakupu po tych cenach.
Oleg Krot zapewnił, że po przejęciu Ursusa planowana jest kontynuacja produkcji maszyn rolniczych. Wcześniej reaktywacja sławnej marki nie udała się Pol-Motowi, który próbował ekspansji na rynkach afrykańskich, a potem w sektorze pojazdów elektrycznych.