Po wybuchu wojny na Ukrainie – a szczególnie na skutek masowego napływu uchodźców wojennych do naszego kraju – relacje pomiędzy naszymi krajami uległy gwałtownemu ociepleniu. W rocznicę Krwawej Niedzieli 11 lipca Wołodymyr Zełeński ogłosił, że w radzie Najwyższej Ukrainy odbędzie się głosowanie nad przyznaniem Polakom specjalnego statusu na terytorium Ukrainy. Dzisiaj głosowanie to zostało rozstrzygnięte – przekazała „Ukraińska Prawda”.
Już od pierwszego dnia wojny na Ukrainie – pamiętnego 24 lutego 2022 roku – Polacy tłumnie ruszyli, aby pomagać naszym wschodnim sąsiadom na wszelkie sposoby. Tysiące wolontariuszy, tony pomocy humanitarnej i miliony złotych zebrane w trakcie zbiórek – tak zachowali się Polacy w czasie kryzysu. Nie wspominając już nawet o przyjmowaniu uchodźców do własnych domów, czym nasz kraj obalił mit ksenofobii i wrogości wobec imigrantów.
Ukraina postanowiła się odwdzięczyć, przynajmniej symbolicznie. Prezydent Ukrainy – Wołodymyr Zełeński – jakiś czas temu zdradził publicznie, że rozpoczęły się prace nad ustawą, która przyzna Polakom specjalny status na Ukrainie. Projekt ustawy trafił do ukraińskiego parlamentu 11 lipca. Dziś w Werhownej Radzie odbyło się głosowanie ws. specjalnego statusu dla Polaków. Ustawa została przyjęta już w pierwszym czytaniu.
Polacy ze specjalnym statusem na Ukrainie. Ustawę poparło 3/4 parlamentu!
„Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła we wtorek 19 lipca w pierwszym czytaniu projekt ustawy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o specjalnym statusie obywateli Polski w tym państwie. Uchwalenie nowego prawa poparło 321 posłów” – poinformował portal „Ukrainska Prawda”, powołując się na deputowanego Jarosława Żełezniaka.
Wedle zapisów ustawy Polacy będą mogli przebywać na Ukrainie przez 18 miesięcy i przez ten czas cieszyć się wszystkimi prawami i wolnościami, które przysługują dziś wyłącznie obywatelom Ukrainy. Co wchodzi w skład tych swobód? Po wejściu w życie ustawy Polacy będą mogli uzyskać ukraiński numer podatkowy, swobodnie znaleźć pracę, studiować w ukraińskich instytucjach i prowadzić działalność gospodarczą. Otrzymują także pomoc medyczną, a nawet świadczenia socjalne.