Ulubione grzyby Polaków to kurki! Gdzie ich szukać?

REKLAMA

Oczywiście kurki! Czy wiesz, że są nie tylko smaczne, ale i zdrowe? Co ciekawe kurki mają też inne nazwy. Niektórzy nazywają je: pieprznik jadalny, kurza noga, stągiewka, a także lisica, lisiczka i liszka.

Kurki mają bardzo charakterystyczny wygląd, znany nie tylko grzybiarzom. Kapelusz kurki grzyba ma od 1 do nawet 12 cm. U młodych kurek jest wypukły i z podwiniętym brzegiem, u starszych – lejkowaty i rozpostarty. Mogą mieć różne odcienie żółtego: od jasnego do niemal pomarańczowego.

REKLAMA

Zbieranie kurek jest raczej bezpieczne, ponieważ grzyb ten posiada charakterystyczny wygląd. Niestety, są też i grzyby do nich podobne, a konkretnie jeden gatunek – lisówka pomarańczowa. Jak je odróżnić?

Jak informuje redakcja Wprost, trzonek u kurek jest przysadzisty, krótki i gruby, a u lisówki cienki i bardziej pomarańczowy. Grzyby różnią się także miąższem, który znów u lisówki jest bardziej pomarańczowy. Lisówka pomarańczowa ma blaszki, a kurka listewki, które są rozgałęzione i nieregularne.

REKLAMA

Gdzie znaleźć kurki? Szczególnie lubią rosnąć w lasach iglastych – pod świerkami, sosnami, ale czasem także i w pobliżu brzóz, dębów i buków. Czasem chowają się wśród mchu, występują w skupiskach po kilkanaście sztuk, zazwyczaj wyrastają z piaszczystej gleby. Ich częste wycinanie z danego miejsca nie wpływa na zmniejszenie ich populacji. Po tygodniu potrafią wyrosnąć w tym samym miejscu.

Kurki można przygotowywać na wiele różnych sposobów. Wystarczy podsmażyć je z cebulą i zagęścić śmietaną, by przyrządzić smakowity sos. Można je również dodać do sałatki, makaronu, omletu, risotto, zapiekanki, gulaszu, jajecznicy czy zupy. Kurki nadają się też do suszenia, jednak po tym zabiegu… tracą swój ładny wygląd. Można je zamrozić, jednak nie dłużej niż na 3 miesiące. Przed zamrożeniem powinny też zostać zblanszowane.

Podziel się: