Masz przydomową plantację pomidorów i zauważyłeś, że owoce, które wiszą na krzaczkach, są zjadane od środka? Jeśli nie wiesz, dlaczego tak się dzieje i chcesz jak najszybciej rozwiązać ten problem, to koniecznie czytaj dalej. Być może Twoje uprawy zaatakował skośnik pomidorowy.
Skośnik pomidorowy jest dość groźnym szkodnikiem, należącym do motyli. Pochodzi z Ameryki Południowej, a kilkanaście lat temu zjawił się w Europie i zaatakował uprawy w Hiszpanii. Z tego państwa szybko zaczął rozpowszechniać się na inne europejskie kraje, nie omijając Polski. Dotarł także do Afryki i Azji.
Skośnik pomidorowy – charakterystyka i wygląd
Szkodnik może zaatakować nawet 30 różnych rodzajów roślin. Z nich wszystkich jednak najbardziej lubi pomidory, bakłażany, ziemniaki i paprykę. Osobnik ma postać motyla i smukłe skrzydła z cętkami o czarnej, brązowej i szarej barwie. Długość jego ciała wynosi ok. 6 mm. Najniebezpieczniejsze są gąsienice, ponieważ na początku pustoszą wnętrze rośliny, a później zabierają się z jej dolne partie. Żywią się łodygami, liśćmi i owocami. Te ostatnie cenią sobie najbardziej – zwykle wgryzają się do ich środka. Dorosłe skośniki nie żyją zbyt długo, lecz samica jednokrotnie potrafi złożyć nawet 120 jaj.
Jak pozbyć się skośnika pomidorowego?
Skośnik lubi wysokie temperatury (14-27°C), więc na ogół żeruje na warzywach, które uprawia się w szklarniach. Dostaje się do nich wraz z rozsadą pomidorów. Dlatego warto powiesić w oranżeriach pułapki feromonowe. Dzięki nim proces rozmnażania szkodnika zostanie wstrzymany. Te akcesoria zupełnie zatrzymują lub w dużym stopniu ograniczają proces godowy osobników. Do pułapek zwykle przechodzą samce, więc samice nie mogą być zapładniane. Dobrym pomysłem jest użycie lamp owadobójczych. Ustawia się je na glebie i uruchamia tylko w nocy. Skuteczne są także preparaty chemiczne do eliminowania skośnika pomidorowego. Aczkolwiek ich skuteczność nie jest zbyt pewna. Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko zainfekowania swoich pomidorów tym szkodnikiem, pamiętaj o tych 4 rzeczach:
1. Kupuj sadzonki wyłącznie z zaufanego źródła.
2. Kategorycznie usuwaj i niszcz chwasty z odmian psiankowatych.
3. Za każdym razem dokładnie usuwaj wszystkie pozostałości, które zostały po zbiorach pomidorów.
4. Stosuj środki na zwalczanie gąsienic.
Czytaj też: Zaaplikuj go pomidorom i ogórkom. Ożywi uprawy i chroni je przed mszycami