Sezon ogórkowy trwa w najlepsze. Warzywa możemy jeść solo lub robić z nich przetwory, sałatki i wiele innych potraw. Każdy, kto uprawia ogórki na swoim podwórku, pewnie marzy o jeszcze większych zbiorach. Rośliny wciąż pracują na pełnych obrotach i wykształcają nowe zawiązki. Dlatego potrzebują podwójnej dawki energii. Dostarcz im wzmocnienie w postaci domowego nawozu i szykuj dodatkowe skrzynki na zbiory.
Popiół z węgla jest źródłem potasu, wspomagającego rośliny podczas intensywnego wzrostu. Dzięki niemu owoce lepiej się wybarwiają, są jędrne i nie psują się tak szybko podczas magazynowania. Do tego mają bogatszy smak. Zawarty w odpadzie azot jest pożądany przez wszystkie rośliny. Oba pierwiastki (potas i azot) są dla ogórków na wagę złota. Dostarcz go roślinom w najlepszej możliwej formie. Popiół z węgla możesz pozyskać z grilla.
Lipiec to dobry moment, by wspomóc ogórki
Gdy rośliny intensywnie rosną i plonują, zużywają więcej składników tj. azot, fosfor, potas, wapń czy magnez. Te i inne pierwiastki zawiera kuchenny nawóz. Z czego go zrobić? Z sody, popiołu drzewnego i ekstraktu z szyszek sosny.
Zanim zabierzesz się za robienie docelowej odżywki, musisz mieć już gotowy preparat z szyszek. Po surowiec udaj się do lasu – uzbieraj wiaderko świeżych szyszek. Później zalej je 1 litrem chłodnej wody i wszystko zagotuj. W tym momencie pewnym ruchem przykręć ogień i powoli gotuj mieszankę przez 5 min.
Odstaw ją na około 4-5 dni do lekkiej fermentacji, a później przecedź. Wywar w ilości 2 szklanek, będzie ci potrzebny do zrobienia ostatecznego nawozu z dodatkiem popiołu. Resztki wywaru z szyszek możesz oddać np. sąsiadowi, który też sieje ogórki (od razu podziel się z nim tą receptą na nawóz).
Przygotowanie skutecznej odżywki do ogórków:
Użyj:
2 szklanek wyciągu z szyszek,
1 łyżeczki sody oczyszczonej,
1 l popiołu drzewnego,
10 lirów wody.
Wszystkie składniki połącz ze sobą i powstałym preparatem podlewaj uprawy co 7-14 dni. Ten nawóz podbuduje ogórki i doda im wigoru. Dzięki temu będą mogły rodzić więcej plonów.