Ustawa Hoca do kosza, ale będzie inna. Pracodawca sprawdzi status szczepień?

Fot. Facebook.com/KancelariaSejmu

Jak poinformował polsatnews.pl – do Sejmu wpłynął projekt ustawy, który zastąpi ustawę tzw. „Lex Hoc”. Ustawa Hoca miała umożliwiać pracodawcom, m.in. weryfikację tzw. „paszportów szczepionkowych”. Mówiąc wprost miała pozwalać pracodawcy sprawdzić, czy jego pracownik zaszczepił się przeciw COVID-19. Ustawa nagle trafiła jednak do kosza. Okazuje się, że będzie projekt zastępczy. Posłanka wywodząca się z Lewicy apeluje, aby zatwierdzić go szybko. „PiS potrafił opracować inne projekty w ciągu nocy” – mówi posłanka.

REKLAMA

Podczas posiedzenia Sejmu w środę posłanka koła poselskiego Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS) Joanna Senyszyn przypomniała, że PiS zapowiedziało dzień wcześniej złożenie projektu o szczególnych zasadach ochrony życia obywateli w okresie pandemii. Zaznaczyła także, że projekt „miał być w nocy uzupełniony o postulaty opozycji” i przedstawiony w środę.

„To jest koniecznie. PiS potrafił w ciągu nocy opracowywać różne projekty szkodliwe dla Polski i je wprowadzać w ciągu kilku godzin” – powiedziała Senyszyn. Dlatego – jak wyjaśniła – wnosi o wprowadzenie do porządku obrad pierwszego czytania tego projektu, który posłowie „mieli dziś rano dostać”.

REKLAMA

Senyszyn argumentuje ten pośpiech ogromny wzrostem zakażeń wariantem Omicron w ostatnim tygodniu. Paszporty mają być remedium na ten problem.

„Polacy chorują, Polacy umierają, trzeba szybko działać” – podkreśliła.

REKLAMA

Projekt już jest

Posłance Senyszyn odpowiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która zapewniła, że projekt jest już w sejmie.

„Postaramy się na tym posiedzeniu tak szybko jak to jest możliwe ten projekt przeprocedować i uchwalić” – zapowiedziała Witek.

REKLAMA

We wtorek natomiast, Ryszard Terlecki – wicemarszałek Sejmu – powiedział, że ustawa Hoc („Lex Hoc”) zostanie zastąpiona innym, ale tożsamym projektem. Jak mówił – w środę miał wpłynąć projekt, który zastąpi pierwotną ustawę.

„Będzie on trochę inny, ale dotyczyć będzie tych samych problemów” – stwierdził Terlecki. Zapytany przez dziennikarzy, po co jest potrzebny nowy projekt, skoro ma on dotyczyć tych samych problemów, Terlecki odpowiedział: „Bo on jest inny niż ten, który dotąd był w Sejmie”.

Dziennikarze nie otrzymali jednak odpowiedzi, jakie zmiany będą obecne w nowej odsłonie „Lex Hoc”.

Ustawa Hoca

Według autorów projektu, przepisy mają „umożliwić pracodawcy sprawowanie rzeczywistej kontroli” nad ryzykiem wystąpienia infekcji koronawirusa powodującego chorobę COVID-19 w zakładzie pracy. Znalazły się tam zapisy, że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 lub o negatywnym wyniku testu albo też informacji o przebytej infekcji koronawirusa.

Podziel się: