Wymarzony jabłecznik, czyli jaki? Z pewnością kruchy, soczysty wewnątrz i niezbyt słodki. Jabłko powinno być mocno wyczuwalne w farszu, bo przecież jest ono królem wypieku. Kruche ciasto ma tylko wyrównać jego kwaskowaty charakter. Najbardziej pożądany jest przepis bez żadnych udziwnień. Jabłecznik Wikarego zyskuje coraz więcej sympatyków. Powstaje w szybkim tempie i łatwy sposób. Polecamy przepis!
Jabłecznik Wikarego ma przepyszny smak. Upieczesz go bezproblemowo
Na jabłecznik Wikarego składają się trzy warstwy, zwieńczone cukrem pudrem. Podstawę stanowi ciasto kruche, a wypełnienie – masa jabłkowa z dodatkiem cynamonu, gałki muszkatołowej i soku z cytryny. Kruszonka z ciasta kruchego znajduje się na wierzchu deseru, a po upieczeniu zostaje ona pokryta białym „śniegiem”. Rarytas pasuje jak ulał do filiżanki espresso. Sprawdzi się na wszelkiego rodzaju przyjęcia i rodzinne uroczystości.
Bez problemu ciasto możesz zamrozić, a gdy najdzie cię ochota na słodkie, wyciągasz je z zamrażarki, czekasz, aż odmarznie i degustujesz. Jeśli jednak masz w domu kilku łakomczuchów, to z reguły jedna blaszka nie doczeka jutra i zniknie w ciągu jednego dnia. Do nadzienia użyj kwaśnych jabłek (np. Szara Reneta, Antonówka) lub trochę słodszych (np. Champion). Powinny być jędrne i zdrowe.
Przepis na jabłecznik Wikarego
Składniki:
Ciasto:
100 g cukru białego,
280 g mąki pszennej tortowej,
łyżeczka cynamonu,
185 g masła 82%.
Nadzienie:
550 g jabłek,
łyżeczka cynamonu,
2 łyżeczki soku z cytryny,
30 g cukru,
1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej.
25 g mąki pszennej tortowej.
Przygotowanie jabłecznika krok po kroku
Krok 1. Masa jabłkowa
Obieramy jabłka, usuwamy gniazda nasienne i kroimy miąższ na mniejsze części albo rozdrabniamy na tarce i wrzucamy do naczynia. Łączymy owoce z sokiem z cytryny, mąką, gałką, cynamonem i cukrem, mieszamy i odstawiamy.
Krok 2. Kruche ciasto
W sporym naczyniu mieszamy mąkę z cukrem i cynamonem. Dorzucamy schłodzone, posiekane masło i rozcieramy masę widelcem lub palcami. Dzielimy ją na 2 nierówne części (2/3 do 1/3).
Krok 3. Składanie deseru
Dużą porcją ciasta wylepiamy spód formy (20 cm x 20 cm) wyścielonej pergaminem i rozprowadzamy na niej jabłka. Bierzemy mniejszą porcję i kruszymy ją w dłoniach, rozrzucając na całej powierzchni masy owocowej, tworząc kruszonkę.
Krok 4. Pieczenie
Jabłecznik pieczemy przez 55 minut w piekarniku rozgrzanym do temp. 180°C. Później wyciągamy wypiek i dobrze studzimy. Dekorujemy cukrem pudrem i kroimy na kawałki.