W czym tkwi sekret idealnego kotleta de volaille? Zastosuj te wskazówki

Kotlet de volaille
fot. Facebook / RestauracjaRodzinnaCammino

Kotlet de volaille to smakołyk popularny nie tylko w Polsce. Serwuje się go w różnych krajach na świecie i w wielu z nich podstawowy przepis został nieco zmodyfikowany.

REKLAMA

W klasycznej wersji de volaille jest cienko rozbitym kotletem z piersi kurczaka, nadziewany masłem i otoczony w chrupiącej panierce.

Sekret najlepszego kotleta de volaille

Tajemnica smaku tego kotleta tkwi w rozpuszczonym maśle, które wydobywa się z wnętrza po przekrojeniu. Przyrządzony w prawidłowy sposób de volaille powinien pięknie się prezentować. Trzeba go usmażyć tak, aby panierka nie była przypalona, tylko pyszna i chrupiąca. Mięso nie powinno być surowe, a masło, mimo że rozpuszczone, to nie może wyciekać w trakcie smażenia.

REKLAMA

Co zrobić, żeby zapobiec wyciekaniu masła z kotleta?

Zrób podwójną panierkę. Na początku obtocz dewolaja w mące, jajku i bułce tartej. Potem kolejny raz panieruj go w jajku i bułce tartej. Tak przygotowany dewolaj nie powinien się rozpaść podczas obróbki termicznej.

Warto zwrócić też uwagę na grubość mięsa. Roztłuczone kotlety powinny mieć grubość ok. 1 cm. Jeszcze jedna uwaga – potrawę trzeba kłaść na dobrze rozgrzany tłuszcz. Jeżeli zbyt wcześnie umieścimy kotleta na patelni, wtedy panierka nasiąknie tłuszczem, a w konsekwencji nasz dewolaj nie będzie tak pyszny i chrupiący, jak powinien być.

REKLAMA

Apetyczne wnętrze kotleta

Klasyczny dewolaj skrywa w swoim wnętrzu po prostu masło. Tak podawany jest w Polsce czy w Rosji. Tymczasem państwach anglosaskich uwielbianego kotleta serwuje się najczęściej z masłem, czosnkiem oraz pietruszką.

Istnieją także przepisy, w których do masła dodaje się różne aromatyczne zioła i przyprawy np. koperek, tymianek, natkę pietruszki albo sok z cytryny. Podaje się także de volaille wypełnionego w środku pieczarkami i serem, szynką i serem lub ogórkiem i serem. Z pewnością w każdej odsłonie smakuje fantastycznie.

Podziel się: