W internecie aż huczy! Bezwstydni turyści zrobili to w Auschwitz

Robili sobie sesję zdjęciową przed bramą do Auschwitz
fot. Autor Nieznany | Domena Publiczna / Twitter

Takie rzeczy mają miejsce w muzeum Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau! Na Twitterze zrobiło się głośno o zdjęciu, na którym widać kobietę pozującą do zdjęcia na torach, przed bramą wjazdową do byłego, niemieckiego obozu koncentracyjnego. Mężczyzna z lustrzanką starał się uchwycić najlepszą pozę, wyginającej się do zdjęcia niczym modelka kobiety.

REKLAMA

Auschwitz-Birkenau to miejsce splamione krwią milionów ofiar niemieckiego nazizmu. Z tego względu mieszczące się w miejscu byłego obozu zakładu muzeum wprowadziło twarde restrykcje, dotyczące fotografowania. W Auschwitz-Birkenau nie można robić zdjęć do gazet bez zgody administracji, nie można również kręcić tam filmów fabularnych. W niektórych częściach obozu fotografowanie jest w ogóle zabronione.

To jednak nie przeszkadza turystom w wykorzystywaniu obozu koncentracyjnego, jako tła do instagramowych, pozowanych fotek. Polityka muzeum jest bardziej liberalna wobec fotografowania na użytek prywatny. Nikt jednak nie przewidział tego, że w tym aspekcie obwarowany przepisami musiałby być nawet zdrowy rozsądek, gdyż części turystów zdecydowanie go brakuje. Przyzwoitości i instynktu samozachowawczego też, w niektórych przypadkach, próżno szukać.

REKLAMA

Co oni robią!? Kobieta pozowała do zdjęcia, wyginając się na torach kolejowych w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau

Udowadnia to zdjęcie, udostępnione w serwisie Twitter przez jedną z użytkowniczek portalu. Na fotografii widać mężczyznę, robiącego zdjęcie kobiecie, pozującej przed bramą kolejową w Auschwitz-Birkenau. „Modelka” występuje przed obiektywem w pozycji siedzącej, wyginając ciało na torach kolejowych.

„Dzisiaj miałam jedno z najbardziej wstrząsających doświadczeń w moim życiu. Niestety wydaje się, że nie wszyscy uznali to za tak przejmujące” – napisała na Twitterze Maria, jedna z użytkowniczek portalu.

REKLAMA

Do zamieszczonej fotografii odniosły się władze Muzeum Auschwitz-Birkenau. Odpowiedzieli na wpis Marii bezpośrednio pod jej tweetem.

REKLAMA

„Zdjęcia mogą mieć ogromną wartość emocjonalną i dokumentacyjną dla odwiedzających. Obrazy pomagają nam zapamiętać. Przyjeżdżając do Muzeum Auschwitz, zwiedzający powinni pamiętać, że wkraczają na autentyczny teren byłego obozu, w którym zamordowano ponad milion osób. Szanuj ich pamięć” – napisała instytucja z oficjalnego konta na Twitterze.

Podziel się: